Banka Dışı Finansman

Acil Para Lazım Nasıl Bulurum?

İnsanların yaşamlarının her alanının daha kaliteli geçmesini sağlayan en önemli unsur, hiç şüphesiz paradır. Bu durum bazen insanların “Acil para lazım nasıl bulurum?” sorusunu sormalarına neden oluyor. Bu yazımızda size acil para ihtiyacınızı, etkili bir şekilde nasıl karşılayacağınızı anlatacağız.

Ek Hesabınız Yok Mu?

Bankalarda açılan vadesiz hesaplar, paramızı yatırdığımız ve farklı bankacılık işlemleri yaptığımız alanlardır. Burada olan paramızı, istediğimiz her işte kullanabiliriz. Fakat hesaptaki paramız bittiğinde, farklı noktalardan para aramaya başlarız. Bankalar tam bu noktada insanların ihtiyaçlarını karşılaması için ek hesap hizmeti sunmaktadır. Ek hesap, vadesiz hesaba bağlanan mini bir kredidir. Bankaya başvurduğunuzda, gelir durumunuz ve kredi notunuz dikkate alınarak size bir limit belirlenecektir. Paranız bittiğinde, kendi hesabınızdan bu limite kadar kredi kullanabilirsiniz.

Ek hesap üzerinden para çekmek için ekstradan bir başvuru yapılmasına gerek yoktur. Aynı şekilde SMS ya da farklı bir yöntem ile bankaya talimat verilmesi de gerekmez. Daha önceden tanımlı olan limite kadar, kendi paranız gibi kullanabilirsiniz. Bu hizmet, hemen her bankada vardır.

Anında Kredi Kullanmayı Denediniz Mi?

Bankalar tarafından insanların ihtiyaçlarını karşılama adına farklı kredi hizmetleri verilmektedir. Eğer bankacılık işlemleri ile yakından ilgilenmiyorsanız, daha önce anında krediyi duymamış olabilirsiniz. Kısaca bu kredi hakkında size bilgi verelim. Adından da anlaşılacağı gibi anında hesabınıza yatan bir kredi türüdür. Evet, yanlış okumadınız! Başvuru yaptıktan sonra sadece 5-10 dakika içinde para hesabınıza yatırılmaktadır.

N Kolay Kredi, Enpara.com, Odeabank ve Fibabanka gibi önemli bankalar tarafından verilen bu kredi için SMS ile başvuru yapabilirsiniz. Fakat burada bilmeniz gereken en önemli detay, anında kredi almak için bu hizmeti veren bankada hesabınız olması gereğidir. Eğer hesabınız yoksa şubeye kadar gidip açtırmanız ve daha sonra başvuru yapmanız gerekiyor.

Benzer Yazımız  Senetle Para Veren Tefeciler ve Riskleri

Biraz Maliyetli Olacak Ama Faktöring Şirketlerini De Deneyebilirsiniz

Ülkemizde kredi veren tek kurum bankalar değildir. Bankaların haricinde BDDK tarafından izin verilen faktöring şirketleri de kredi vermektedir. Bunun için bulunduğunuz ildeki şirketlere kadar gitmeniz yeterlidir. Fakat faktöring şirketleri tarafından verilen kredilerin faiz oranlarının bankalara göre daha fazla olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Kredi Kartınızı Kullanın

Kredi kartınız varsa acil para ihtiyacınızı çözebilirsiniz. “Hiç aklımıza gelmemişti zaten” dediğinizi duyar gibiyim. Fakat burada yapılacak olan işlem, kredi kartı üzerinden nakit para elde etmek olacak. Bunun için elektronik mağazalarından birisine gidin ve kredi kartınızla bir telefon satın alın. Daha sonra bu telefonu farklı bir telefoncuya götürerek, kutusu açılmadan satın. Muhtemelen 100-200 TL zarar edeceksiniz ama nakit ihtiyacınız böylece çözülmüş olacak. Benzer işlemi, altın alarak da yapabilirsiniz. Bu defa zararınız çok daha düşük olacaktır.

Arkadaşlarınızdan Borç İsteyin

Eğer bulmanız gereken miktar çok yüksek değilse, arkadaşlarınızdan borç isteyebilirsiniz. Böylece hem faiz ödememiş olursunuz, hem de ihtiyacınızı hızlı bir şekilde karşılama fırsatı yakalarsınız. Fakat yüksek bir miktar lazımsa, bu öneri işe yaramayabilir.

İkinci El Eşya Satışını Küçümsemeyin

Acil para ihtiyacı için kullanmış olduğunuz eşyaları satabilirsiniz. Bunun için farklı mobil uygulamalar bulunmakta ve söz konusu uygulamalar sayesinde çok hızlı bir şekilde satış yapılabilmektedir. Kullanmadığınız kıyafetleri, kitapları, çiçekleri ve elektronik aletlerinizi satarak nakit ihtiyacınızı kısa sürede giderebilirsiniz.

Yukarıdaki seçeneklerin haricinde tefeci gibi farklı bir seçenek daha var. Fakat bunların mafya tarzı kişiler olduğu için kesinlikle uzak durulması gerekiyor. Ayrıca tefecilik yasal olarak yapılan bir iş olmayıp, yapılması suçtur. Bunlardan dolayı, tefeciler yerine yukarıda bahsedilen seçenekleri denemelisiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün