• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  343379,589
  % -2,66
 • BIST 100
  %

Akbank Ek Hesap Başvurusu

Akbank Ek Hesap Başvurusu

Müşterilerinin beklentilerini daha etkili bir şekilde karşılamak için faaliyetlerine devam eden Akbank, ek hesap avantajlarıyla da dikkatleri çekmektedir. Bilindiği gibi ek hesap, vadesiz hesaplarda para olmaması durumunda devreye girmekte ve insanların maddi olarak mağdur olmamasını sağlamaktadır. Akbank, bu noktada farklı seçenekler sunmakta ve insanların daha etkili bir şekilde bu özelliklerden yararlanmasını hedeflemektedir. Akbank hesap başvurusu, özellikleri ve diğer detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

Akbank Ek Hesap Nedir? Artı Para Nedir?

Akbank, ek hesap uygulamasını artı para olarak adlandırılmıştır. Yukarıda bahsedilen özellikler aynı şekilde bu uygulamada geçerlidir. Söz konusu uygulamayı kullanmazsanız, faiz işlemesi söz konusu olmadığı gibi herhangi bir ücret ödemeniz de gerekmez.

Artı para, hesabınızda bulunan bir paradan farksızdır. Yani isterseniz bu miktarı ATM’den nakit olarak çekebilir, isterseniz de kart ya da online işlemlerde kullanabilirsiniz. Böylece paranız bittiğinde, buradaki bakiye sayesinde çok rahat bir şekilde harcama yapmaya devam edersiniz.

Akbank Ek Hesap Nasıl Çalışır?

Paranız olmadığı zaman ek hesabınızdan harcama yaparsanız ya da diğer bir ifade ile artı para uygulamasından yararlanırsanız, otomatik olarak faiz işlemeye başlar. Aylık uygulanan faiz %2,25 olarak belirlenmiştir. Faizin haricinde fon ve vergi tutarı ödemeniz gerektiğini de unutmamanız gerekiyor.

Vadesiz hesabınıza para geldiği zaman, ek hesaptaki borcunuz buradan otomatik olarak tahsil edilir. Böylece banka şubesine gitmeden ödemenizi gerçekleştirmiş olursunuz. Ayrıca faiz, günlük olarak işler ve ne kadar erken ödeme yaparsanız, maliyet o kadar azalmış olur. Bunu 100 TL’lik bir artı para kullanımı örneğiyle açıklayalım. Eğer ödeme;

 • 1 gün sonra yapılırsa ödenmesi gereken faiz 0,08 TL, diğer tutarlar 0,01 TL olur. Toplam ödenen miktar 100,09 TL’dir.
 • 7 gün sonra yapılırsa ödenmesi gereken faiz 0,53 TL, diğer tutarlar 0,11 TL olur. Toplam ödenen miktar 100,64 TL’dir.
 • 30 gün sonra yapılırsa ödenmesi gereken faiz 2,25 TL, diğer tutarlar 0,45 TL olur. Toplam ödenen miktar 102,70 TL’dir.
Benzer Yazımız  Albaraka Bireysel İhtiyaç Kredileri

Ayrıca artı para limitinin %80’i taksitli olarak da kullanılabilir. Bir anlamda mini bir kredi durumu söz konusudur. Bunun için kullanıcıların ya NEO kartlarıyla taksitli alışveriş yapması ya da ATM üzerinden gerekli talimatı vermesi yeterli olacaktır. En düşük taksitli artı para kullanımı 50 TL’dir.

Akbank Ek Hesap Başvurusu

Akbank ek hesap başvurusu için kullanıcıların banka şubelerine giderek talimat vermesi yeterlidir. Bunun haricinde internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden de benzer işlem yapılabilir. Banka tarafından başvuru onaylanırsa, artı para vadesiz hesaba hemen tanımlanır ve kullanılmaya başlayabilir.