İcra-Takip

Baba Evinde Kalıyorum Eve İcra Gelir Mi?

Ödenmeyen kredi, kredi kartı veya farklı bir borcun tahsili için alacaklılar icraya yoluna gidebilir. Bu durumda kişinin mal varlıklarının icra edilme süreci başlar. Bu, herkes tarafından bilinen önemli bir bilgidir. Fakat ailesi ile birlikte yaşayanlar ve halen baba evinde kalanlar, icra sürecinin kendileri için nasıl olacağını merak etmektedir. Bu yazımızda baba evinde kalıyorum, eve icra gelir mi sorusuna cevap vereceğiz.

Ailemle Kalıyorum Eve Haciz Gelir Mi?

Bankalar veya diğer alacaklılar, borçlarını tahsil edemediklerinde icra dairelerine başvuru yaparlar. Böylece alacakların icra ile tahsil edilmesi süreci başlar. Öncelikle borçluya ait taşınmazların tapularına ve araçların ruhsatlarına şerh konulur. Daha sonra ise sigortalı bir işte çalışıyorsa maaşının ¼’üne de el konulur. Son olarak ise ikamet ettiği eve gidilir ve buradaki değerli eşyaların haczi yapılır.

Yukarıda da belirtildiği gibi icra, kişilerin ikametleri neredeyse oraya gelir. Eğer borçlu kişilerin ikametleri babalarının evi ise icra oraya gelecektir. Bu aşamadan sonra eşyalar babamın, icra edemezsiniz türünden bir itiraz herhangi bir anlamı olmadığının bilinmesi gerekir. Çünkü icra görevlileri, ilgili mevzuata göre hareket eder. Buna göre de mevzuat ne derse sonuç o şekilde olacaktır. Buna bağlı olarak ikamet edilen baba evine de icra geleceği çok net bir şekilde söylenebilir.

Hangi Eşyalar Haczedilir?

Borcun miktarına göre eşyaların haczedilme sırası değişebilir. Fakat önceliğin evdeki para ve değerli takılarda olduğunun bilinmesi gerekir. Bunun haricindeki eşyaların önemli bir kısmı, temel yaşam malzemesi olarak kabul edilir. Bundan dolayı da eşyaların haczi kanunen yasaktır. Sadece aynı eşyadan 2 tane olması durumunda hacizden bahsedilebilir. Bunun haricinde temel yaşam malzemeleri icra yoluyla alınamaz.

Benzer Yazımız  İcra ve Takip Borçları Bitti Ne Zaman Kredi Çıkar?
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün