• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  340627,364
  % -2,92
 • BIST 100
  %

Banka Borçlarından Dolayı Hapse Girer Miyim?

Banka Borçlarından Dolayı Hapse Girer Miyim?

Kullandığınız krediler ve kredi kartı harcamaları, farklı ihtiyaçların giderilmesinde son derece etkilidir. Fakat bunların zamanında geri ödenmesi çok önemlidir. Zamanında ödenmeyen borçların sonu, gerekli adımlar atılmadığında hapse bile çıkabilir. İnsanların bu noktadaki en büyük korkularından birisi olan banka borçlarından dolayı hapse girer miyim sorusuna yazımız içinde cevap bulabilirsiniz.

Banka Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bankaya olan borcunuzu zamanında ödemediğiniz takdirde, ilgili prosedür işlemeye başlayacaktır. Söz konusu prosedür, iki taksitin art arda ödenmediğinde devreye girer. Bunun dışındaki gecikmelerden dolayı yasal takip söz konusu olmayacaktır.

Kredi taksitlerinizin üzerinden 60 gün geçti ve iki taksiti ödemediyseniz, banka tarafından gönderilen ihtar elinize geçecektir. Banka, size 30 gün süre vererek borcunuzu ödemenizi ister. Eğer bu sürede de borcunuzu ödeyemezseniz bu defa yasal süreç başlayacaktır.

Alacaklarını tahsil edemeyen banka, konuyu avukatlarına aktarır. Avukatlar ise icra takibi başlatacaklarını belirterek, ödeme yapmanızı ister. Bütün bu süreç sonunda borcunuz hala olduğu yerdeyse, yasal süreç başlar. İcra takibi sonucunda menkul ve gayrimenkulleriniz üzerinden banka alacağını tahsil eder. Ayrıca SGK’lı bir işte çalışıyorsanız, maaşınızın ¼’üne de el koyar ve düzenli olarak buradan da borcunuzu tahsil eder.

Herhangi resmi bir geliriniz ve gayrimenkulünüz de yoksa bankanın borcunu tahsil etmesi söz konusu olamayacaktır. Çünkü ev eşyaları genellikler temel yaşam için zorunlu görülür ve haczedilmesi mümkün olmaz. Sadece aynı eşyadan birden fazla olması durumunda haciz işlemi uygulanabilir. Bankanın borcunu tahsil edememesi, insanların aklına borçtan dolayı hapse girilir mi sorusunu getirmektedir.

Banka Borcundan Hapse Girilir Mi?

Borcunuzu ödeyecek gücünüz ve değerli mal varlığınız yoksa bankanın bu aşamadan sonra yapacak herhangi bir işlem yoktur. Borca faiz işlemeye devam eder, fakat sigortalı bir işiniz olmadığı sürece tahsilat süreci başlamaz. Ayrıca bu noktada hapis gibi bir durum da söz konusu değildir. Çünkü Anayasanın 38. maddesindeki ifade buna engeldir. Bu maddede “Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğünü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz” şeklindedir ve buradan da anlaşılacağı üzere borçtan dolayı hapis söz konusu değildir.

Benzer Yazımız  İCRA TAKİBİ NEDİR VE NASIL BAŞLATILIR?

Bankalar, ilgili maddeleri iyi bildiğinden mal tespiti sırasında insanlara taahhütname imzalatarak bu maddeyi devre dışı bırakmaktadır. Bundan dolayı eğer borcunuzu ödeyecek gücünüz yoksa banka avukatlarının gösterdiği belgeleri kesinlikle imzalamayın. Çünkü imza attığınız takdirde, durum değişmekte ve hapis yolu açılmaktadır.