• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  343444,293
  % -2,64
 • BIST 100
  %

Banka Borçlarından Kurtulmak Mümkün Mü?

Banka Borçlarından Kurtulmak Mümkün Mü?

İnsanların maddi ihtiyaçlarına cevap veren bankalar, bazen en büyük sorunların kaynağı olmaktadır. Bankalar olan borçlar, kişilerin yaşamlarına derinden etkilemekte ve bu borçlardan kurtulmak için farklı yollar aramaktadırlar. Bu yazımızda banka borçlarından kurtulmak mümkün mü sorusuna yanıt arayacağız.

Borçlardan Bunaldım Ne Yapabilirim?

Bankalar tarafından sunulan krediler, dışarıdan bakıldığında son derece cazip gözükmektedir. Ya da telefonla arandığınızda size özel fırsat sunuyoruz dediklerinde, hepimiz bankaların ne kadar iyi niyetli olduğunu düşünürüz. Fakat durum böyle değildir. Bankalar tarafından verilen hizmetin tek bir amacı vardır; kar etmek. Bankalar insanların iyiliğini düşünmez, sadece kar etmeye odaklanır.

İnsanların bankaların kar etmek isteyen ve bunun için de farklı kredi ve kredi kartı seçeneklerini kullanıma sokan kurumlar olduğunu bilmelidir. Bankalara böyle bakmazsanız, borçlardan kurtulmanız imkansız olacaktır.

Banka Borçlarından Kurtulmanın Yolları

Öncelikle banka borçlarından tamamen kurtulmanın mümkün olduğunu bilmeniz gerekiyor. Fakat bu şu anlama gelmiyor; borcumu ödemeden kurtulurum! Borçlardan kurtulmak için tamamının ödenmesi gerekiyor. Bunun için kullanacağınız farklı yollar vardır. Bunlardan istediğinizi tercih ederek, borçlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Yeniden Yapılandırma

Kredi çekerken içinde bulunduğunuz maddi durum, işiniz ve maaşınız, süreç içinde farklılaşabilir. Böyle olunca ödeme noktasında çok büyük bir sıkıntı yaşarsınız. Bu sıkıntı, içinde çıkılmaz bir hale dönüşebilir. Bu duruma dönüşmeden önce hareket geçmeniz ve borcunuzu ödenebilir bir hale getirmeniz gerekir.

Borçların yeniden yapılandırılması, yeni bir ödeme planı demektir. Yeni ödeme planı sayesinde borçlarınızı rahat bir şekilde ödeyebilir ve böylece bir süre sonra borçlarınızdan tamamen kurtulabilirsiniz.

Benzer Yazımız  SGK Borçlarının Yapılandırılmasında Son Şans

Yeni ödeme planı yapılırken vadeyi ve aylık taksit tutarını dikkatli bir şekilde ayarlamayı unutmayın. Aksi takdirde, borçlarınız daha da büyüyecektir.

Borç Kapatma, Borç Transferi Kredileri

Borçlarınız için yeni bir ödeme planı yaparken, sadece kendi bankanızla değil, diğer bankalarla da görüşün. Böylece sizin için en cazip fırsatı sunan bankayı daha rahat bir şekilde tercih edebilirsiniz. Bu da borcunuzun daha düşük maliyetle yapılandırılması anlamına gelir.

Ödemelerinizi Asgari Tutardan Fazla Yapın

Kredi kartı borcunuz varsa bunun en önemli nedeni fazla harcamalar ve sürekli asgari tutarı ödemenizdir. Asgari tutar, borcunuzun tamamı olmadığından ve harcamalarınız da devam ettiğinden, borcunuz sürekli artar. Bunun yerine harcamalarınızı olabildiğince kısın ve borcunuzun tamamını ödemeye çalışın. Böylece bir süre sonra borcunuzun azaldığını göreceksiniz.

Borçlarınızı Sınıflandırın

Borçlarınızı sınıflandırın ve en fazla faiz ödediklerinizi olabildiğince hızlı bir şekilde kapatmaya çalışın. Böylece ödediğiniz faiz, her geçen gün biraz daha azalacak ve bu da ödemelerinizi daha rahat bir şekilde yapmanızı sağlayacaktır.

Harcamalarınızı Kısın

Yukarıda da belirtildiği gibi borçların ödenmeden, bitmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bundan dolayı olabildiğince harcamalarınızı azaltın ve borçlarınızı ödemeye odaklanın.

Ek Gelir Yöntemlerini Araştırın

Mevcut gelirinizin yanına mutlaka bir süreliğine ek gelir ekleyin. Bunun için part time yapılan işleri deneyebilirsiniz. Eğer bunun için yeterince vaktiniz yoksa evde yapılan ya da internet üzerinden yapılan işleri deneyebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemler, tamamen sizin kararlı olmanıza göre işe yarayacaktır. Başlangıçta işe yaramıyor gibi gözükse de bir süre sonra etkilerini net bir şekilde göreceksiniz. Bundan dolayı kararlı olun ve banka borçlarından kurtulun.