• ALTIN (TL/GR)
  974,31
  % 0,49
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.590,00
  % 0,19
 • REŞAT ALTINI
  6.379,47
  % 0,73
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  322665,571
  % -1,18
 • BIST 100
  %

Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar

Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar

Bankaların hayatımıza etkisi gün geçtikçe artmıştır. Geçmişte çok daha sınırlı etkiye olan bankalar, günümüzde ise insanların yoğun olarak kredi kullandığı ve diğer işlemleri yaptığı yerler haline gelmiştir. Buradan alınan krediler, insanların en zor anlarına çare olabilmektedir. Fakat bazı durumlar, özellikle kara listeye düşüldüğü zaman, buralardan kredi almak imkansız hale gelir. İnsanlar bu defa banka dışında kredi veren kurumlar var mı sorusunu sorar. Bu yazımızda, banka haricinde kredi veren kurumlardan bahsedeceğiz.

Bankaların işleyişleri genelde garanticilik üzerinedir. Yani kredi ödemesinde zorlanacağını düşündüğü kişinin talepleri genellikle reddedilir. Bunun yanında bir defa yasal takibe düşmeniz, 5 yıl boyunca hiçbir bankadan kredi kullanmayacağınız anlamına gelir. Bundan dolayı da banka dışında kredi veren kurumlar, böyle anlarda çok daha fazla tercih edilmektedir.

Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar Var Mı?

Banka haricinde kredi kullanabileceğiniz çok sayıda kurum bulunmaktadır. Bu kurumlardan bazıları, belli başlı alanları desteklemek için kredi verirken, bazıları ise bankalar gibi isteyen herkese kredi vermektedir. Bundan dolayı söz konusu kurumların şartları arasında ciddi bir farklılık bulunmaktadır.

Büyük holdingler, sattıkları ürünlerin ödemesinde müşterilerinin zorlanmaması için kredi vermektedir. Örneğin otomobil üreticisi olan bir holding, müşterilerine sürekli kredi desteği sağlamakta ve bu sayede insanlar otomobilleri çok daha rahat bir şekilde almaktadır. Bu durum sadece büyük holdingleri değil, bazı esnafları dahi kapsamaktadır. Buzdolabı ya da diğer beyaz eşyaları satan yerlerden bazıları, bunların satışlarını yapabilme adına senetle kredi vermekte ve daha sonra bunu taksitler halinde tahsil etmektedir.

Şartsız, istenilen alanda kullanabileceğiniz kredileri, bankalar haricinde faktöring şirketleri üzerinden alabilirsiniz. Bankalara benzer bir şekilde çalışan söz konusu şirketlerdeki faiz oranları oldukça yüksektir. Bundan dolayı insanlar tarafından normalde çok fazla tercih edilmez, fakat bankalardan kredi kullanamayan kişiler için önemli bir seçenek olduğu söylenebilir.

Benzer Yazımız  Acil Para Lazım Nasıl Bulurum?

Yukarıdaki seçeneklerden bazılarının yasalara uygun olmadığının bilinmesi gerekiyor. Özellikle senetle borç para verilmesi, yasalara göre suç kabul edilmektedir. Geçmişteki tefeciliğin günümüzde bu şekilde devam etmesi, bir türlü önlememektedir. Fakat bunlardan uzak durulması, farklı sorunların yaşanmasını engelleyecektir.

Banka Dışında Kredi Veren Devlet Kurumları

Banka dışında kredi veren kurumlar arasında, devlete ait bir takım resmi kuruluşlar da yer almaktadır. Bunların başında hiç şüphesiz KOSGEB gelmektedir. KOSGEB, girişimcileri ve üreticileri desteklemek için faaliyet göstermektedir. Bundan dolayı da bu alanda ciddi krediler vermektedir. Öyle ki, 50 bin TL’ye kadar hibe, 100 bin TL’ye kadar da faizsiz kredi seçeneği sunmaktadır.

KOSGEB haricinde tarımı desteklemek Tarım Kredi Kooperatifleri, Esnaf Kefalet Kooperatifleri ve benzer yapıdaki yerler de direkt olmasa dahi, ürün satışını taksitli olarak yaparak bir anlamda kredi desteği sağlamış olurlar.