• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  342091,288
  % -2,42
 • BIST 100
  %

Banka Kara Liste Sorgulama

Banka Kara Liste Sorgulama

Banka kara liste sorgulama yapmak isteyen insanlar genelde kredi kartı ya da kredi borcu olan insanlardır. Bankalar üzerinden alınan krediler genelde ödenemediğinde kara listeye girilir. Ödeme öncesinde 90 günlük bir süreç söz konusudur. 10 günlük ödeme süresine ek olarak eklenen 90 günlük sürenin ardından kara listeye girersiniz ve buradan sonra borcunuzu yapılandırabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise daha farklı olarak kredi kartı ödenmeme durumudur. Bu da oldukça karşılaşılan bir durumdur çünkü pek çok insan kredi kartını kullanırken bunu ödemeyi düşünmez ancak; ödeneceği dönemler geldiğinde birtakım sıkıntılar yaşanır ve ödeme problemleri başlar. Bu nedenle kredi kartını ödeyemeyen insanlar 90 gün sonrasında kara listeye girer ve ödemelerini yapılandırmaları gerekir. Burada banka devreye girer ve kesin bir yorum yapılamaz ancak bu yapılandırmadan faydalanarak borç ödenirse kişi için çok daha iyi olabilir.

SMS ile Kara Liste Sorgulama

SMS ile kara liste sorgulama işlemi yaparken burada sonucunuz SMS olarak sizlere gelebilir. Bu tercih edilebilir bir seçenektir. Telefonunuzda internet olmadan da gelebilir bu nedenle kolaylıkla sonuçları öğrenebilirsiniz. Buradan kredi notunuz ile birlikte kara listede olup olmadığını anlayabilirsiniz. Avukatlık olan bir veya birden fazla borcunuz olması da zaten kara liste sonuçlarınıza bakmadan da anlayabileceğiniz bir şeydir. Yani hali hazırda hukuka yansıyan bir borcunuz var ise kara listeye girdiniz demektir.

T.C. ile Kara Liste Sorgulama

E-Devlet üzerinden sorgulama yapmak ile T.C. Kimlik numaranız ile sorgulama yapmak aslında benzer bir doğrultuda izler. Çünkü E-Devlet üzerinden bir şeyler yapmak için öncelikle T.C. Kimlik numaranızı girmeniz gerekmektedir. T.C. numaranız ile kara liste sorgulamayı pek çok yerden yapabilirsiniz. Buna ilk örnek banka şubesine giderek yapabileceğiniz kara liste sorgulamasıdır. Burada T.C. kimlik numaranız ile gerekli sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Bunu Findeks ile de gerçekleştirebilirsiniz. Oldukça uygun fiyata buradan sonuçları öğrenebilirsiniz.

Benzer Yazımız  Ölen Kişinin Kefilliği Ne Olur?

İnternetten kredi notunuzu ve kara liste bilginizi öğrenebileceğiniz gibi direkt bankalara giderek ya da dilekçe vererek de öğrenebilirsiniz.

Banka Kara Liste Sorgulama E-Devlet

Banka kara liste sorgulama işlemi için birçok seçenek vardır. Bunlardan biri E-Devlet seçeneğidir. Günümüzde E-Devlet üzerinden neredeyse her işlem gerçekleştirilebilir. Bu nedenle E-Devlet üzerinden yapabileceğiniz sorgulama ile kara liste sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Banka kara listelerine girdikten sonra çıkmak oldukça zordur. Borcunuzu ödemiş olsanız bile bu gibi durumlarda bazen 5 sene geçmeden kara listeden çıkmak mümkün olmaz. Bu nedenle banka kara liste sorgulaması sıklıkla yapılmalıdır. Eğer borcunuz bitti ise 5 sene geçmeden kara listeden çıkmak için gerekli başvurular yapılmalıdır.

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama 2021

Kara liste aslında bankalardan alınan kredilerin veya kredi kartlarının ödenmemesi sonucunda belirli bir süreyi geçtikten sonra girilen listedir ve bu listeden çıkabilmek oldukça uzun zaman almaktadır. Bu nedenle aslında bankalar da uzun süredir bununla ilgili birtakım çalışmalar yaparak insanların kara listeye girmesini engellemek üzerine çalışmaktadır. Burada ertelemeler gibi pek çok seçenek bulunmaktadır ancak; kara listeye girdiyseniz bu durumda borcu yapılandırma seçeneği bankalar tarafından öne sürülecektir.

Banka kara liste sorgulama yapabilmek için birçok seçenek vardır. Findeks, SMS, T.C. Kimlik numaranız ya da merkez bankası üzerinden gerekli sorgulamayı yapabilirsiniz. Merkez Bankası üzerinden yapabileceğiniz sorgulama için dilekçe vermeniz gerekmektedir. Bu dilekçeden sonra sorgulama yapabilirsiniz. Daha kolay seçenekler olsa da insanlar yine de Merkez Bankası üzerinden sorgulama yapmayı tercih etmektedir.