• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  342222,727
  % -2,33
 • BIST 100
  %

Banka Kredi Dosya Masrafı Geri Alma

Banka Kredi Dosya Masrafı Geri Alma

Kredi almak için gerekli olarak gösterilen dosya masrafı, Yargıtay tarafından verilen karara göre yasal olarak geri alınabilir. Bu noktada tüketicilerin haklarını korumak doğrultusunda bankalar tarafından istenen ek masrafların geri talebi yapılabilmektedir. Dolayısıyla, banka tarafından dosya masrafı adı altında alınan ek ücretlerin ödenmesi için banka kredi dosya masrafı geri alma sürecine girmek gerekmektedir.

Dosya Masrafını Geri Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Bankalar tarafından banka kredisi çekme sürecinde talep edilen kredi dosya masrafı geri almak için nereye başvurulur?  Kredi masrafı konusunda, yasal olarak haksız olarak değerlendirilen ek masrafın alınması için Tüketici Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemesi hizmet vermektedir.

Banka tarafından kredi sürecinde istenen dosya masrafının talebi için ne kadar dosya masrafı altında haksız ücret alındığı konusunda dekont tarzında bir belgenin temin edilmesi gerekmektedir. Bu belge ile birlikte dosya masrafı iade dilekçesi ve kredi ile ilgili diğer bilgileri ilgili kuruma bildirilmelidir.

Böyle bir durumda, banka ek ücret talep ederek, dosya masrafı ile ilgili işleri yokuşa sürse de mahkeme dosya masrafı geri alma hakkınızı kullanarak ek olarak istenen ücretleri bile alacağınızdan bu ücreti vermeniz ve haksız yere alınan dosya masrafını geri talep etmeniz iyi olacaktır.

Kredi Dosya Masrafını Geri Almak İçin Nereye Başvurulur?

Kredi almak için ödenen dosya masraflarının geri alınması için dosya masrafı adı altında alınan ücretin ne kadar olduğu belirlenmelidir. Ardından, banka kredi dosya masrafı geri alma işlemi ile miktara göre belirlenen yetki sınırı çerçevesinde başvuru yapılmalıdır.

Benzer Yazımız  Belgesiz Kefilsiz İhtiyaç Kredisi

Bakıldığında dosya masrafı geri almak isteyen kişiler eğer Büyükşehir olan bir ilde ikamet ediyorsa her ilçede bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapmalıdır. Bu kurum için genel sınır 2.200 TL ve altında bulunan miktarlardır. 3.300 TL ve daha büyük bir dosya masrafı var ise bunun için Tüketici Mahkemesi görev yaparken, 2.200 ve 3.300 TL arasında olan ücretlerde genel İl tüketici Hakem Heyeti görev yapmaktadır.

Kredi Dosya Masrafı İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Kredi dosya masrafı sorgulama ile birlikte ne kadar ücret ödediğiniz konusunda gerekli bilgileri öğrenerek, ilgili belgeleri toplayabilir ve ilgili kuruma başvuru yapabilirsiniz. Bu konuda, kredi çekilen bankadan yaptığınız masrafı gösteren bir belgenin iade dilekçesi ile birlikte sunulması gerekmektedir.

Bu belge, ayrıntılı olarak ne kadar ücretin ne kadar alındığına dair dekont tarzında olabilir. Ardından kredi dosya masrafı için Tüketici Hakem Heyeti ya da Tüketici Mahkemesi kararı beklenmektedir.

Aynı zamanda, dosya masrafı geri alma dilekçesi ile örneği yardımı ile dilekçe oluşturularak ilgili kuruma durum konusunda isteğiniz net bir dille ifade edilmelidir. Duruma yakından bakan Tüketici Hakem Heyeti ya da Tüketici Mahkemeleri konu hakkında bir karara vararak sizden alınan haksız ücretin ödenmesini talep etmektedir.

Bankaların Ödeme Yapmaması Durumunda Yapılacaklar

Banka kredi dosya masrafı geri alma ile ilgili adımlar atıldıktan sonra banka ilgili ödemeyi yapmaz ise yapılacak bazı işlemler bulunmaktadır. Bankalar kredi dosya masrafı altında alınan ek masrafların talebinin haklı bulunması ile ödeme gerçekleştirmez ise icra yolu ile bankaya tebligat çekilerek ödeme uyarısı yapılmalıdır.

Bu icra sürecinin sonunda bankaya haciz gideceği için bankalar bu ücretin ödenmesini tercih edecektir. İcra sürecinde tebligat ardından haciz için 7 iş günü süresi verilmektedir. Dolayısıyla hak edilen dosya masrafı haklı olarak geri alınması için Tüketici Mahkemesi ve Tüketici Hakem Heyeti etkin bir görev almaktadır.

Benzer Yazımız  Banka Kredi Masrafları Nasıl Geri Alınır?