• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  342127,568
  % -2,23
 • BIST 100
  %

Banka Kredi Kartı Limitini Düşürebilir Mi?

Banka Kredi Kartı Limitini Düşürebilir Mi?

Kredi kartı limitleri bankalar tarafından bazı durumlarda düşürülebilmektedir. Bu doğrultuda bankaların kart limitini düşürmesi ile ilgili ortaya çıkan şikayetler ile merak edilen konu; yasal olarak banka kredi kartı limitini düşürebilir mi?

Kredi Kartı Limitini Düşürmek İçin Bankanın Nedenleri Nelerdir?

Bankalar tarafından Banka ve Kredi Kartları Yönetmeliği doğrultusunda kredi kartı limiti düşürebilmektedir. Bu limitin düşürülmesi için banka tarafından belirtilen sebepler, kredi kartı üzerine tanımlı olan kişinin gelir düzeyinin değişen durumu ve daha önceki ödeme zorlukları şeklindedir. Bu sebepler, bankadan bankaya değişse de genel olarak finansal sebeplere bağlıdır.

Bankalar kredi kartı ile ilgili oluşturdukları sistem üzerinden kredi kartı kullanıcılarının kredi kartı ile ilgili hareketlerini izleme yapabilmektedir. Dolayısıyla, bu izleme ile ilgili yapılan değerlendirmeler sonucunda, mevcut kredi kartı limitlerinin ödenebilir olup olmadığı konusunda karara varılmaktadır.

Eğer bu ödeme ile ilgili bir zorluk oluştuğu görülürse sistemsel olarak kredi kartı limitlerini düşürme işlemi yapılmaktadır. Dolayısıyla kredi kartı limit düşürme için borcu varken sistemin bu borcu görmesi büyük bir etken oluşturmaktadır. Ancak bu kredi limiti düşürme işlemi daha çok yüksek kredi kartı limitleri için geçerlidir.

Kredi Kartı Limiti Düşürme Yalnızca Bankaya Bağlı Bir Karar Mıdır?

Bankalar, kredi kartı limiti düşürmek için sormadan karar alabilmektedir.

 • Kredi kartı bulunan kişiler son ödeme tarihinde kredi kartı borcunun tamamını ya da asgari ödeme tutarını ödemelidir.
 • Diğer yandan, kişiler kredi kartı limiti düşürmek için kredi kartı borcu olmamak şartı ile bankaya başvuru da yapabilirler.
 • BDDK kredi kartı limit sorgulama işlemi ile birlikte kredi kartı limitinizi sorgulayarak, istediğiniz miktarda limit arttırma ve düşürme başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Kredi kartı limitleriniz ile ilgili bu karardan banka sorumlu iken sistem üzerinde ödeme bilgileriniz ve finansal durumunuza göre bir karar verilmektedir.
Benzer Yazımız  HSBC Bank Ek Hesap Başvurusu

Aynı şekilde banka tarafından sizin isteğiniz olmadan düşürülen kredi kartı limitlerini, bankadan talep ederek yükseltebilirsiniz. Dolayısıyla, banka kredi kartı limitini düşürebilir mi konusunda, bankanın verdiği düşürme kararına karşı çıkabilirsiniz.

Kredi Kartı Limit Düşürme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı kullanımında harcama miktarının belirlenmesini sağlayan kredi kartı limitlerini isteğiniz doğrultusunda düşürme işlemi yapabilirsiniz. Kredi kartı borcunuz olması halinde talebiniz gerçekleşmese de borç ödemesi sonrasında kredi kartı limit düşürülme talebi işleme koyulacaktır.

Kredi kartı limiti düşürmek için telefon bankacılığı ve banka şubesi hizmetlerini kullanarak talebinizi iletebilirsiniz. Telefon bankacılığı aracılığı ile iletişime geçtiğiniz müşteri temsilcisi sizden aldığı kredi kartı limiti düşürme talebini bankaya ileterek sürecin başlamasını sağlayacaktır. Banka şubesinde ise hâlihazırda bulunan dilekçeler ile limit düşürme talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi limiti düşürme ile ilgili bankaya talebinizin yanı sıra banka tarafından sistem üzerinde herhangi bir ödenmeyen borç olması durumunda, kredi kartı limitinin düşürülmesi önlemini almaktadır. Peki, kredi kartı limit düşürme kredi notunu etkiler mi?

Kredi Kartlarının Limitinin Düşmesi Kredi Notunda Etki Yaratır Mı?

Kredi kartı alan kişiler kredi kartı limiti banka tarafından düşürüldüğünde kredi notu konusunda endişe duymaktadır. Kredi notundan, kredi kartı limitlerinin yüksek ya da düşük olması değil sürekli kullanılan bir kart olması önemlidir. Dolayısıyla, kredi notunu yükseltmek isteyen kişiler kredi kartını kullanma ve borçlarını düzenli bir şekilde ödemelidir.

Banka kredi kartı limitini düşürebilir mi konusunda bankanın düşürdüğü kredi kartı limitleri sistemsel bir etki şeklinde ilerlemektedir. Kredi kartı limitini yükseltmek isteyen kişiler, banka ile iletişime geçerek kredi kartını tekrardan yükseltebilmektedir.