• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  342735,721
  % -2,84
 • BIST 100
  %

Banka Kredi Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Banka Kredi Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Kredi çekme sürecinde banka ile ilgili işlemlerde kredi dosya masrafı benzeri ek olarak bazı ödemeler yapılır. Bu konuda son yıllarda Yargıtay tarafından verilen karara göre bankalar tarafından haksız yere ve gerekli bilgilendirmeler yapılmadan alınan dosya masrafı adı altında ek ücretler Tüketici Mahkemesi ve Tüketici Heyeti aracılığı ile geri alınabilmektedir. Peki, banka kredi masrafları nasıl geri alınır?

Kredi Masrafları Nedir ve Nasıl Öğrenilir?

Kredi çeken kişiler kredi çekerken kredi dışında bazı ek masraflar öder. Bu noktada, dosya masrafı olarak da geçen kredi masrafları nedir ve nasıl öğrenilir?

Kredi dosya masrafları ile ilgili ne kadar bir ek masraf olduğunu öğrenmek için kredi dosya masrafı sorgulama ile kredi masraflarınızı sorgulamanız gerekmektedir.  Ardından konu ile ilgili gerekli belgelerin teslimi ve takibi için kredi çektiğiniz banka ile iletişime geçerek, bankanın belgeleri vermesini talep etmelisiniz. Bazı şubeler ve bankalar kredi masraflarını belirten belgelerin verilmesi konusunda ek masraf gibi zorluklar çıkarabilmektedir.

Ancak bu belgenin alımı kredi masraflarının geri alınması açısından oldukça önemlidir. Dolayısıyla, istenen ek masrafta dâhil olmak üzere belgeleri teslim ederek, kredi masraflarını geri alabilirsiniz. Dosya masrafı geri alma dilekçesi örneği ile birlikte yazabileceğiniz dilekçe dosya masrafı geri almak konusunda atılacak adımın ilk aşamasıdır.

Kredi Masrafları İle İlgili Başvuru Hangi Kurumlara Yapılmalıdır?

Kredi çekmek için banka tarafından istenen ek masrafların geri talebi konusunda toplanması gereken belgeler ve dilekçeler Tüketici Hakem Heyeti ya da Tüketici Mahkemesi aracılığı ile yapılmalıdır.

Benzer Yazımız  Taşıt Kredisi Nedir?

Bu kurumlar, haksız kazanç ile ilgili bankaların yaptığı ek ücret işlemlerini kontrol altına almak ve vatandaşın haklarını korumak amacı ile çalışmalar yürütmektedirler. Dolayısıyla, bu kurumların bankalar üzerinde dosya masrafı adı altında talep edilen paranın iadesini sağlama gibi bir hükmü bulunmaktadır. Mahkeme dosya masrafını geri alma konusunda da hizmet verilmektedir.

Kredi Masrafları İçin Hangi Kuruma Hangi Limite Göre Başvuru Yapılır?

Kredi masrafları belirli bir limit çerçevesinde belirli kurumlara başvuru yapılarak incelenmelidir. Peki, banka kredi masrafları nasıl geri alınır ve bu işlemden hangi kurum sorumludur? Bu noktada, kredi masrafları için 3.300 TL’ye kadar olan masrafların geri alınması için Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılması gerekmektedir. Bu hakem heyetlerinde Büyükşehirde yaşayanlar ilçe ya da il Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yaparak paranın talebini sağlayabilir.

Diğer yandan 3.300 TL ve sonrasında kredi dosya masrafı geri alma 2021 için Tüketici Mahkemesine başvurulmalıdır. Tüketici Mahkemesi daha yüksek ücretlerin geri ödenmesi konusunda üst merci olarak karar vermektedir. Yapılan müracaatın ardından kurumlar tarafından karar doğrultusunda ücretin ödenip ödenmeyeceği belirlenir.

Bankaların dosya masrafını ödemesi yönünde karar çıkması halinde ise bankaların belirli bir süre içerisinde ücreti geri ödemesi gerekmektedir. Eğer halen bir ödeme olmaz ise kişiler tekrardan Tüketici Hakem Heyeti ve Tüketici Mahkemesi aracılığı ile icra yoluna giderek bankaların borucu ödemesini sağlayabilirler.

Dosya Masrafı İçin Verilen Dilekçe Nasıl Olmalıdır?

Banka kredisi için istenen en masraflarda ilgili kuruma bir dilekçe verilmektedir. Bu dilekçe banka kredi masrafları nasıl geri alınır konusunda kişinin talebini açık bir şekilde belirtme görevine sahiptir.

Kredi masrafı iade dilekçesi çerçevesinde resmi dilekçe formunda olduğu gibi ad soyad imza gibi bilgiler dilekçenin alt kısmında gerekli bölümde yer almalıdır. Aynı zamanda kredi hakkında ve banka ile ilgili tüm bilgiler açık bir şekilde dilekçe içerisinde belirtilmelidir.

Benzer Yazımız  Konut Kredisi Nedir?