• ALTIN (TL/GR)
  945,16
  % 0,54
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.533,00
  % 0,26
 • REŞAT ALTINI
  6.153,47
  % 0,74
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  479088,540
  % 2,81
 • BIST 100
  %

Banka Kredi Taksiti Gecikirse Ne Olur?

Banka Kredi Taksiti Gecikirse Ne Olur?

Banka kredi taksiti gecikirse ne olur sorusunu soranların gecikme faizi hakkında fikir sahibi olması gerekir. Bu sayede ödeyeceğiniz miktarı belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü ödenmesi gereken süreç geçtikten sonra 90 veya 180 günlük bir imkan sizlere tanınır ve bu süreçte gecikme faizi söz konusu olarak ödeme yaparsınız. Yani eğer ödemeniz gecikir ise buna gecikme faizini de ekleyerek bir ödeme planı oluşturmanız işini kolaylaştıracaktır.

Kredi Ödemesi 10 Gün Gecikirse Ne Olur?

Kredi ödemesi 10 gün gecikir ise bu durumda karşılaşacağınız şey gecikme faizi olacaktır. Ödeyeceğiniz tutar üzerine eklenecektir. Bu sayede kredi ödemenizi 180 güne kadar bu gecikme faizini de ekleyerek ödeme fırsatınız olacaktır. Artık bankalar hemen ödemediğiniz anda sizleri kara listeye almaz ve sizlere biraz vakit tanır. Bu sayede ödemeleriniz için daha fazla vaktiniz olacaktır.

Kredi Gecikme Faizi Hesaplama

Kredi gecikme faizi, kredinizi ödemeniz gecikti ise ödenecek tutara eklenen bir faizdir. Bu konuda kesin bir hesaplama yapılamaz çünkü faizler bankalara göre değişim göstermektedir. Bu nedenle eksik bir hesaplama yapabilmeniz mümkündür. Hesaplama net olmayacaktır ancak; bankanın faizlerine bakarak aşağı yukarı oynayacak bir hesaplama yapabilirsiniz. Bu ortalama bir hesaplama olacak olsa da kredi gecikme faizi hesaplama adına sizlere bir fikir sunacaktır.

Kredi gecikme faizleri bankalara göre değişir. Bu yüzdelikler arasında az farklar olsa da sizin kredi kartı veya çektiğiniz kredinin miktarına göre aslında bu ufak farklılıklar ciddi bir anlam ifade edebilir. Bu nedenle kredi gecikme faizi hesaplaması yaparken yapılması gereken konunu asıl bankasına başvurmaktır.

Benzer Yazımız  Online Anında Hesapta Olan Kredi Veren Bankalar

Bireysel Kredi Borcu Ödenmez İse Ne Olur?

Bireysel kredi borcu ödenmez ise bu birtakım sıkıntılar doğurabilir. Ancak özellikle pandemi döneminde bu konuda kredi sahibini rahatlatmak adına süreç uzatılmıştır. Eskiden 90 gün olan ödememe süresi 180 güne çıkarılmıştır. Yani iki katına çıkan bu süreci iyi değerlendirmek gerekmektedir. Bu süreç geçtikten sonra kara listeye alınırsınız ve hukuki süreç başlatılır. Eğer borç kredi kartı borcu ise kredi kartınız kullanıma kapatılır ve bir daha uzun bir süre kredi çekemezsiniz. Borcunuzu ödeseniz dahi 5 sene kara listede kalırsınız. Çıkmak için dilekçe vermeniz gerekecektir, yani bir başvuru yapılmalıdır.

Bireysel kredi borcu gibi diğer kredilerde de bunlar geçerlidir. Bu nedenle borcunuzu ödemeniz veya banka ile görüşerek birtakım ödeme veya yapılandırma fırsatlarından faydalanmanız gerekmektedir. Eğer kara listeye girerseniz yapılandırmadan faydalanabilirsiniz. Yapılandırma sayesinde bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Aynı şeyler banka kredi taksiti gecikirse ne olur sorusu için de geçerlidir.

Krediyi 1 Ay Erteleme

Erteleme seçeneğini bankanın size sunması gerekmektedir. Bazı zamanlar kişi kendisi erteler ise bir sıkıntı olmayacağını düşünür ancak bu gibi durumlarda bu bir sıkıntıya dönüşür. Yani banka size kredinizi 1 ay erteleme veya daha fazla erteleme seçeneği sunarsa bunun faizini de göz önüne alarak erteleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bununla birlikte krediyi erteleme kaç ay olursa olsun bankadaki kredi notunuzu olumsuz etkiler ancak elbette ödeyemeyecek olmanızdan iyidir. Bu nedenle başka bir seçeneğiniz yok ise ve banka size erteleme talebi sunuyorsa bu fırsatı değerlendirmeniz doğru olacaktır. Kredinizi 1 ay veya daha fazla erteleyerek kendinizi bu dönemde toparlayabilir ve ödeme yapabilirsiniz. Banka kredi taksiti gecikirse ne olur sorusunu soranlar için bankalar endişe etmemeleri adına bazı zamanlarda erteleme seçenekleri sunar ve bunun faizini kabul ederek gerekli ertelemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Benzer Yazımız  QNB Finansbank Bireysel İhtiyaç Kredileri