• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  340627,243
  % -2,92
 • BIST 100
  %

Çek Kırdırma Nedir Nasıl Yapılır?

Çek Kırdırma Nedir Nasıl Yapılır?

Ticari hayatın vazgeçilmezlerinden birisi olan çekler, insanların uzak durmak istemesine rağmen, günümüzde yoğun olarak kullanılmaktadır. Çoğu zaman karşılıksız çıkmasıyla duyduğumuz çeklerin, zamanında erken kullanılması da ilgi çeken konulardan birisidir. Çek kırdırma nedir? Çek kırdırma nasıl yapılır? Avantajları ve dezavantajları nedir? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Çek Kırdırma Nedir?

Çek, bir kişinin kendi banka hesabından belirtilen tutarın üzerinde yazılı olan isme ödenmesi için verilen talimat olarak tanımlanabilir. Söz konusu belge, resmidir ve bağlayıcılığı vardır. Bunların haricinde bilinenin aksine çeklerin vadesi olmaz. Çekler, istenildiği zaman bankalara gidilerek tahsil edilebilir. Fakat ülkemizdeki uygulamalar sonucunda vadeli çek kavramı oluşmuş ve çekin üzerine yazılan tarih vade olarak kabul edilmiştir. Taraflar da ticari saygınlığın yitirilmemesi için bu tarihi beklemekte ve daha sonra çekleri bankalardan bozdurmaktadır.

Çek kırdırma, yukarıda bahsedilen vade sonucunda ortaya çıkmıştır. Vadesinden önce bozdurulamayan çekler, banka ya da bu işlemi yapan faktöring şirketleri gibi yerlere götürülmektedir. Burada çekin toplam tutarı üzerinden bir komisyon ödenerek, ilgili tutar vadeden önce tahsil edilir. Söz konusu işleme çek kırdırma denilmektedir.

Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Bu işlem için öncelikle banka ya da faktöring şirketlerinden birisi tercih edilmelidir. Buralara ilgili çek verilir ve bankalar tarafından çekin riski belirlenir. Bilindiği gibi ülkemizde karşılıksız çek, önemli bir sorundur. Bundan dolayı banka, çeki yazan kişinin ödeme konusundaki performansını kontrol eder. Eğer yüksek bir risk söz konusuysa bankalar ve faktöring şirketleri, çeki bozmayacaklardır. Fakat risk yoksa çek kırma işlemi, belli bir oranda komisyon alınarak yapılır. Çeki veren kişi de buradan doğan haklarını bankaya ya da faktöring şirketine devreder. Böylece işlem tamamlanmış olur.

Benzer Yazımız  QNB Finansbank Ek Hesap Başvurusu

Eğer bankalar tarafından çek kırdırma işlemi risk nedeniyle yapılmazsa, yasal olmayan tefecilerin de zaman zaman tercih edildiği bilinmektedir. Fakat tefeciler tarafından çok daha yüksek oranlarda komisyon alınmaktadır. Ayrıca bu tür kişilerin, farklı riskleri olduğunun da unutulmaması gerekir.

Çeklerin vadesinden önce tahsil edilmesi için alınan komisyonlar, kişilerin kredi notlarından bile etkilenir. Bundan dolayı net bir orandan bahsedilmesi çok zordur. Fakat genel olarak komisyonun %5 ile %20 arasında olduğu söylenebilir.

Çek Cirolama Nedir?

Çek kırdırma işlemi yapılırken ödenecek olan komisyon ve diğer mevzuat, şirketlerin ve kişilerin farklı yöntemlere yönelmesine neden olmuştur. Bunlardan birisi de çek ciro etme ya da çek cirolama olarak bilinmektedir. Buradaki işlem, farklı bir şirkete ya da kişiye olan borcun, vadesi gelmemiş çekle ödenmesidir. Böylece komisyon ödemeden, çek tahsili yapılmış olur. Bu işlem bir örnek üzerinden anlatıldığında daha iyi anlaşılabilir. A şirketi size vadesi 1 ay sonraya bir çek verdi. Siz de bu çeki B şirketine borcunuz karşılığında veriyorsunuz. Bu işleme çek cirolama denilmektedir.