• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  342091,596
  % -2,42
 • BIST 100
  %

EL SALVADOR BİTCOİN’İLE YENİ ÜLKE DÜZENİ

EL SALVADOR BİTCOİN’İLE YENİ ÜLKE DÜZENİ

Bitcoin‘in benimsenmesinin merkezi olan El Salvador’a bilgilendirici ve heyecan verici bir gezi üzerine düşünceler.

Haziran ayında Washington D. c.’de El Salvador Büyükelçisi Mayorga ile yaptığım ziyaretten sonra Ağustos ayında el Salvador’a bir takip gezisine davet edildim. Eşim Lola ve ben aşağı inip ülkeyi ve yeni iş fırsatlarını keşfetmek için beş gün geçirdik. Aşağıda o geziden gözlemler var.

YAKIN

El Salvador, ABD’ye çoğu insanın tahmin ettiğinden çok daha yakın. Güney Florida’da yaşadığımız için Miami’den San Salvador’a yaklaşık 3 saatlik direkt uçuş yapabildik. Hükümet bize karşı cömertti. Doğrudan uçaktan özel bir resepsiyon alanına gönderildik, göçmenlik evraklarımız işlendi ve çantalarımız bizim için toplandı. Bu hizmet seviyesinin harika olduğunu ve seyahatimiz boyunca aldığımız tedavinin bir göstergesi olduğunu itiraf etmeliyim. El Salvadorlular misafirperverlikleriyle gurur duyuyorlar.

MODERN VE GÜVENLİ

35 yıllık profesyonel kariyerim boyunca uluslararası seyahat etmek için çok zaman harcadım ve bunun adil bir kısmı gelişmekte olan dünyadaydı. Bazı korkunç koşullar ve yürek burkan sefalet gördüm. El Salvador’un medyada yer alması, ABD’nin Güney sınırındaki el Salvadorlu mültecilerin daha iyi bir gelecek arayışına girmesi, nüfusu terörize eden MS-13 çeteleri, 80’li ve 90’lı yılların iç Savaşının izleri gibi konulara odaklandı. bunların en azından kısmen doğru olmadığını söyleyemem, ancak büyük San Salvador metro alanında hiçbir kanıt görmediğimizi söyleyebilirim. Lola ve ben de bazı komşu taşra bölgelerine kendi gezilerimizi yaptık ve orada da bu şeylere dair hiçbir kanıt görmedik.

El Salvador’da kesinlikle bir miktar yoksulluk var. San Salvador’a giden ve giden ana rotalarda, bir araya gelmek için mücadele eden birçok insan yol kenarında meyve, fındık ve ikramlar satıyor. Nüfusun bir kısmı bazı İlçelerde gecekondu tipi konutlarda yaşamaktadır. Ancak, ülkenin altyapısı beklediğimden çok daha gelişmiş ve devam eden çok fazla inşaat var. Genellikle 3G olmasına rağmen hücre servisi yaygın olarak mevcuttur. İnternet yaygın, hızlı ve hızlıdır. San Salvador çok temiz ve atık yönetimi iyi çalışıyor. Trafik iyi akıyor ve yoldaki araçlar iyi durumda ve güvende.

Benzer Yazımız  Milyarder Yatırımcı Kriptonun 'içsel değeri olmadığını' Belirtti

Çok hoş bir sürpriz, San Salvador’un çok gelişmiş bir restoran, bar ve mağaza ağına sahip olmasıydı. Burası sadece San Salvador’un bir üst sınıf bölgesinde değil, tüm metro alanının karşısındaydı. İşletmeler iyi yönetildi ve çok çeşitliydi. Fiyatlar adildi (ABD’ye benzer) ancak beklediğimden biraz daha pahalıydı.

90’lı yıllarda Tayvan’da çok zaman geçirdim. Bu on yıl boyunca, ülke kendisini gelişmekte olan bir ülkeden gelişmiş bir ülkeye dönüştürdü. El Salvador, Tayvan’ın bu dönüşümün ortasında yaptığı gibi hissediyor. El Salvador tırmanışta olan bir ülke. İnsanlar da bunu hissediyor. Birinci Dünya ülkelerindeki insanların sahip oldukları her şeye sahip olmasalar da, sahip olmadıkları şey hakkında somurtmuyorlar; sadece geleceğe bakıyorlar.

Bitcoin Plajının dışında, El Salvador halkı, bilgi düzeyleri düşük olmasına rağmen Bitcoin konusunda büyük ölçüde heyecan duyuyor ve bu da korkuya neden oluyor. Bu tamamen anlaşılabilir bir durumdur çünkü Bitcoin sadece on hafta önce çoğu insan için hiçbir şey ifade etmemiştir. Ancak bu konuda bilgi edinme arzuları çok güçlü ve bunun El Salvador’un geleceğinde önemli bir bükülme noktası olduğunun farkına varılıyor. Ülke çapında seyahat ederken ve insanlar Bitcoin madenciliği alanında iş yaptığımızı öğrendikçe, bizi sorularla doldurdular; Şoförlerimiz Saul ve Romeo, butik otel sahibi Jorge, sürüngen çiftliği’nden Mario, avukat Benjamin, tişört fabrikası’ndan Napo ve daha birçok insan, verebileceğimiz her bilgiyi emen süngerlerdi.

KAYNAK:bitcoinmagazine.com