• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  341881,372
  % -2,39
 • BIST 100
  %

Emekliye İcra Gelir Mi?

Emekliye İcra Gelir Mi?

Yıllar boyunca farklı işte çalışan kişiler, sigorta primleri ve diğer şartları yerine getirdiklerinde emekli olmaktadır. Emeklilerin maaşlarının olması, onları bankalar için önemli müşteri potansiyeli haline getirmiştir. Çünkü verilen krediler maaşlar sayesinde sorunsuz bir şekilde ödenecektir. Peki, kredi borçları ödenmediği takdirde emekliye icra gelir mi? Bu sorunun yanıtını yazımızın içinde bulabilirsiniz.

Emekli Maaşına Haciz Gelir Mi?

Emeklilerin maaşlarının günümüzde çok yüksek olmadığı bilinen bir gerçektir. Bundan dolayı farklı ihtiyaçlar için kredi seçeneğine başvurulmaktadır. Bu seçeneğin kullanılması, zaman zaman kredi borçlarının ödenememesi ile sonuçlanır.

Bankalar, icra durumunda insanların maaşlarının ¼’ünü almakta ve buradan borcu tahsil etmektedir. Geçmişte benzer uygulama emekliler için de yapılıyordu. Fakat yakın zamanda çıkarılan bir yasa ile bunun tamamen önüne geçildi. Artık bankaların emekli maaşlarına haciz uygulama şansları bulunmamaktadır. Borcun seviyesi ne olursa olsun, bu kural geçerlidir.

İlgili yasa ile maaşların haczedilmesinin engellenmesinin ardından, bankalar farklı yollara başvurmaya başladı. Söz konusu yollardan birisi, emeklilerin maaşlarını kendi bankalarına taşıması ve krediyi buradan maaş yatırıldığında tahsil etmesidir. Böylece alınan kredinin ödenmemesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Uygulanan bir diğer yöntem ise özel olarak hazırlanan sözleşmedir. Bu sözleşme sayesinde, emekliler maaşlarının haczedilmesini kendileri istemiş gösterilmektedir. Bundan dolayı kredi çekerken, imzaladığınız sözleşmeye detaylı olarak bakmanız gerekiyor.

Emeklinin Gayrimenkullerine İcra Gelir Mi?

Emekli maaşına icra gelmeyeceği yukarıda net bir şekilde ifade edilmiştir. Bu defa insanlar, emeklilerin gayrimenkullerine icra gelip gelmeyeceğini merak etmektedir. Bununla ilgili net bir madde yoktur ve bundan dolayı bankaların buralara icra göndermesi mümkündür.

Emekliler ve icra konusunun temelinde, emeklilerin yaşamlarını daha rahat bir şekilde sürdürmesinin engellenmemesi yatmaktadır. Bu tür etkiyi yapacak hareketler haricindeki gayrimenkullerin icrasında sorun olmayacaktır. Yani bankalar buralara rahatlıkla icra gönderebilir.

Benzer Yazımız  Kredimi Ödemedin Ne Zaman İcraya Düşer Yasal Süreç

Emekliler Kefil Olabilir Mi?

Emeklilerin maaşlarına haciz gelmemesi, onların kefillik durumunu da etkilemiştir. Belli bir yaşın altında olmak şartıyla yasal olarak kefil olmalarında herhangi engel yoktur. Fakat bankalar, belli bir miktarın üstündeki krediler için emeklileri kefil olarak kabul etmemektedir. Bunun nedeni, kredi borcunu ödemeyecekleri çekincesidir.