• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  341561,318
  % -2,49
 • BIST 100
  %

Ev Hanımına Kredi Veren Bankalar ve Şartlar

Ev Hanımına Kredi Veren Bankalar ve Şartlar

Bankalar farklı mesleklerden insanların maddi ihtiyaçlarına cevap verme adına kredi seçenekleri oluşturmaktadır. Bu seçenekler arasında ev hanımlarının olup olmadığı insanlar tarafından merak edilmektedir. Bu yazımızda ev hanımına kredi veren bankalar ve bunların istedikleri şartlardan bahsettik. Bu konuda aklınıza takılan bütün sorulara cevap bulabilirsiniz.

Ev Hanımına Bankalar Kredi Verir Mi?

Bankaların işleyişleri, müşterilerine yardım etme odaklı değil, tamamen kar etme amaçlıdır. Kar elde etmek için bankalar, insanların farklı ihtiyaçlarına cevap verme adına krediler oluşturur ve bunları da belli şartlarda verir. Bu şartların tamamının tek bir amacı vardır; kredi taksitlerinin düzenli ödeneceğinden emin olmak. Bankalar borcun düzenli olarak ödeneceğinden emin olduktan sonra herkese kredi verir. Peki, ev hanımları için durum nedir?

Ev hanımı denildiği zaman aklımıza direkt olarak işi ve geliri olmayan bir kişi gelir. İşi, dolayısıyla da SGK kaydı ve geliri olmayan birisine bankaların kredi vermesi söz konusu değildir. Evet, bu durumda ev hanımına kredi veren banka yoktur denilebilir. Fakat bunun bazı istisnaları vardır ve bunlar sağlandığında ev hanımları bankaların önemli bir kısmından kredi kullanabilir.

Ev Hanımlarının Kredi Kullanabilmesi İçin Gerekli Olan Şartlar

Yukarıda verilen bilgiler ışığında, ev hanımlarının kredi kullanması için aldıkları kredileri ödeyecek güçlerinin olduğunu ispat etmesi gerekiyor. Bunun için farklı seçenekler vardır. Söz konusu seçeneklerin temelinde ise düzenli bir gelirin olması gerekiyor:

 • Evde üretilen ürünlerin satılarak gelir elde edilmesi
 • Düzenli kira gelirinin olması
 • Şirketteki ortaklığa bağlı olarak düzenli gelire sahip olması
Benzer Yazımız  Alternatif Bank Bireysel İhtiyaç Kredileri

Bu örneklerin sayısı çoğaltılabilir. Buradaki temel husus, kredi taksitlerini ödeme gücüdür. Dolayısıyla da ev hanımlarının geliri olmadan, talep ettikleri kredilerin onaylanması söz konusu değildir.

Kefil ve Teminat ile Ev Hanımları Kredi Kullanabilir Mi?

Kredi kullanmak için ev hanımlarının kefil ve teminat gösterme gibi iki farklı seçeneği daha vardır. Fakat bunların krediyi kullanmaya yardımcı olan unsurlar olduğu unutulmamalıdır. Yani ev hanımlarının düzenli bir geliri olmadan, kendi adlarına kredi çekmeleri kefil ve teminat göstermeleri ile de mümkün değildir.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Yukarıda belirtilen şartlar sağlandığında, ülkemizde faaliyet gösteren bütün bankaların ev hanımlarına kredi vereceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Ev hanımlarının kredi notları ve gelirleri, kullanabilecekleri kredi miktarını etkileyecektir. Fakat bankaların ihtiyaç kredisi başta olmak üzere sunmuş olduğu farklı seçeneklerden yararlanılması söz konusudur. Bunlar kullanılırken bankalar tarafından istenen diğer şartlar ise şu şekildedir:

 • Kara listede olmama ve kredi kullanmaya yasal bir engelin olmaması
 • Resmi olarak bir gelir gösterilmesi
 • Teminat gösterilecekse, eşin de onayının alınması
 • Kredi taksitlerinin insanların yaşamlarını sürdürmesini zorlaştırmaması

Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi

Çalışmayan ve düzenli geliri olmayan ev hanımlarına bankaların kredi vermediğini yukarıda belirttik. Bankaların haricinde ev hanımlarının kredi kullanabileceği farklı bir seçenek daha var. Kadınların, iş kurmalarını teşvik etmek için KOSGEB, hibe ve faizsiz kredi seçenekleri sunmaktadır. Bunların kullanılabilmesi için kadınların iş kurması ve bunu projelendirmesi gerekiyor. KOSGEB tarafından istenen diğer şartlar da (girişimcilik sertifikası vb.) sağlandıktan sonra kredi kullanılabilir. Hibe olan seçenek 50.000 TL’ye kadarken, faizsiz olan seçenek ise 100.000 TL’ye kadardır ve 60 ay vadelidir.