• ALTIN (TL/GR)
  974,31
  % 0,49
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.590,00
  % 0,19
 • REŞAT ALTINI
  6.379,47
  % 0,73
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  323247,508
  % -0,50
 • BIST 100
  %

İcra ve Takip Borçları Bitti Ne Zaman Kredi Çıkar?

İcra ve Takip Borçları Bitti Ne Zaman Kredi Çıkar?

Bankalardan alınan kredilerin zamanında ödenmemesi durumunda icra takibi başlar. Bu takip sonucunda haciz ya da farklı yöntemler kullanılarak bankalar, alacaklarını tahsil eder. Bu aşamadan sonra ise insanlar, icra ve takip borçları bitti ne zaman kredi çıkar sorusunu sormaktadır. Bahsedilen durum ile ilgili ayrıntılı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İcra Takibi Nedir?

İnsanlar, farklı ihtiyaçları için bankalardan kredi çeker. Çekilen kredinin düzenli taksitler şeklinde ödenmesi çok önemlidir. Gecikme durumunda bankalar ekstra faiz uygularken, icra takibi gecikmelerde söz konusu olmaz.

Kredinin taksitlerinden iki tanesi art arda ödenmezse bankalar, borçlu kişiye ihtar gönderir ve borcun tamamının 30 gün içinde ödenmesini ister. Bu aşamadan sonra da ödeme yapılmazsa, devreye avukatlar girer ve borç devlet gücüyle tahsil edilmek üzere icra dairesine verilir. İcra dairesi ise ilgili kişiden borçlarını ödemesini, aksi takdirde haciz sürecinin başlayacağını bildirir ve böylece banka borcunu tahsil etmiş olur.

Yukarıda bahsedilen icra takibi sonunda kişiler borçlarını ödemiş olsa dahi kara listeye alınır ve burada 5 yıl boyunca kalırlar. Bu süre içinde bu tür kişilerin kredi kullanması çok zordur. Normal bir insanın çok rahatlıkla kullandığı kredileri kullanmak isteyen kişilerin epey çaba harcaması gerekiyor.

Kara Listeye Sicil Affı

Kara liste konusu oldukça net olup, bankaların kesinlikle taviz vermesi söz konusu değildir. Fakat 2017 yılında yapılan yasal düzenleme sonucunda borcunu ödeyen kişilerin bu listeden çıkarılacağı duyurulmuştur. Listeden çıkan kişiler, rahatlıkla kredi kullanabilir.

İcra ve Takip Borçları Bittikten Sonra Kredi Kullanılabilir Mi?

Bankaların genel yapılarının garantici olmasından dolayı, kredi taksitlerini zamanında alacağına inanmadan kredi vermez. Kişiler, sicil affı sonrasında kara listeden çıkmış olsa dahi durum bu şekildedir. Bundan dolayı icra takibi sonlanan kişilerin başlangıçtaki başvurularının reddedilmesi olasıdır.

Benzer Yazımız  Kara Listede Olana Kredi Çıkar Mı?

İcra ve takip borçları biten kişiler, kredi çekmek için başvuru yaparken kefil ve teminat kartını masaya sürmelidir. Bu sayede bankaların kredi vermeleri daha kolay bir hale gelir. Çünkü bankalar, ilgili kişiden alacaklarını tahsil edemese dahi kefil ya da teminat üzerinden bunu alacaklarını düşünür. Bundan dolayı da kredi talebinin onaylanması söz konusu olacaktır.

Borçlar bittikten ne kadar süre sonra kredi kullanılabileceği ile ilgili net bir bilgi yoktur. Bu durum kişilere göre değişkenlik göstermektedir. Fakat yukarıda bahsedilen yöntem uygulanarak sürenin kısaltılması mümkündür.