• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  342210,298
  % -2,45
 • BIST 100
  %

Kara Listede Olana Kredi Çıkar Mı?

Kara Listede Olana Kredi Çıkar Mı?

Bankaların çalışma sistemi daima kazanma üzerine kurulmuştur. Özellikle kredi talepleri değerlendirilirken bu durum çok daha net bir şekilde görülmektedir. Kara listede olan kişilerin taleplerinin genellikle reddedildiği herkes tarafından bilinmektedir. Peki, bu durumun bir istisnası var mı? Kara listede olana kredi çıkar mı? Yazımızda bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Kara Liste Nedir?

Kredi kullanırken, banka ile müşteri arasında bir ödeme planı belirlenir ve taksitler bu plan dahilinde düzenli olarak yapılır. Fakat ödemelerin gecikmesi durumunda farklı bir prosedür devreye girer ve banka 60 gün beklemeye geçer. Bu süre içinde iki taksitin hala ödenmediği söz konusu olursa banka, müşterisine ihtar çeker ve 30 gün içinde ödeme yapmasını ister. Bu sürede de ödeme yapılmazsa icra takibi başlar. İşte bu sürecin sonundaki icra takibi, yasal sürecin başladığı anlamına gelir. Banka bu noktadan sonra alacaklarını devlet gücüyle tahsil edecektir.

İcra takibine düşen kişiler, KKB tarafından kara listeye alınır ve bunlara 5 yıl boyunca kredi verilmez. Bunun farklı nedenleri vardır. Nedenlerden birisi söz konusu kişinin bu sürede borçlarını ödemesi ve toparlanması iken, diğeri ise yaptığı hatanın cezasını çekmesidir.

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Yukarıda birçok kez tekrarlandığı gibi bankaların hizmet anlayışı, kar elde etmek üzerinedir. Bunu yaparken de ödemelerin garanti altına alınmasını ister. Dolayısıyla dışarıdan bakıldığında kara listede olan bir kişinin talebine bankaların olumlu yaklaşacağını düşünmek mantıklı olmayacaktır. Kısaca kara listede olan kişilere bankalar kredi vermez.

Kredi noktasında istisna var mıdır sorusu ise kişilere göre değişkenlik göstermektedir. Bu listeden bir kişinin 5 yıl boyunca çıkması mümkün değildir. Fakat listede 3 yıldan fazla kalmış olan kişiler farklı şekillerde kredi talebinde bulunabilir. Bu talep için sağlam bir kefil ya da teminat gösterilmesi etkili olacaktır. Böylece bankanın bakış açısı biraz daha değişebilir. Çünkü kara listede olan kişi ödeme yapmasa dahi bankanın alacağını kefil ya da teminat üzerinden tahsil etmesi mümkündür. Bu durumlarda uygulanan faiz oranlarının çok yüksek olduğu unutulmamalıdır.

Benzer Yazımız  İcra ve Takip Borçları Bitti Ne Zaman Kredi Çıkar?

Kara listede olan kişilerin durumlarında olan kişiler için yukarıda verilen yöntemin kesin olarak işe yarayacağının garantisi yoktur.

Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bu bilgilerden sonra insanlar, “Acaba kara listede miyim?” şeklinde düşünebilir. Bunu anlamının birden fazla yöntemi vardır. Öncelikle yasal takibe düşmüşseniz, kara listede olduğunuza emin olabilirsiniz. Eğer hala tereddütleriniz varsa en yakın banka şubesine giderek kredi çekmek istediğinizi söyleyin. Müşteri temsilcisi kimliğinizi isteyerek sistem üzerinden sorgulama yapacaktır. Eğer kara listedeyseniz, personel bu durumu size söyleyecektir.

Bunun dışındaki yöntemlerin güvenilirliği her zaman tartışma konusu olmuştur. Bundan dolayı diğer yöntemlere şüpheli bakılması gerekir.