• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  342177,290
  % -2,48
 • BIST 100
  %

Karşılıksız Çeklerde İzlenecek Yollar

Karşılıksız Çeklerde İzlenecek Yollar

Ticari hayatta çok fazla kullanılan çekler, banka hesapları üzerinden tahsil edilmektedir. Fakat çek üzerindeki tutar, çek hesabında yok ise tahsilat yapılamayacaktır. Böyle durumlar, çekin karşılıksız çıkması olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda bu ifadeyi yazılı ve görsel basında çok fazla duymaya başladık. Peki, karşılıksız çeklerde izlenecek yollar var mıdır? Bu yollar nelerdir? Geç de olsa çeklerin tahsili mümkün müdür? Bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kambiyo Takibi

İnsanların bankalara ya da farklı bir yere borcu olup, zamanında ödemediğinde icra takibi başlatıldığını hepimiz biliyoruz. Bu durum, karşılıksız çekler için de geçerlidir. Fakat kambiyo takibi adı verilen söz konusu işlem çok daha etkilidir. Çünkü normal icra takibinde, yapılacak olan itiraz, takibin durması için yeterlidir. Kambiyo takibi için ise basit bir itiraz, takibin durması için yeterli değildir ve bundan çok daha fazlası gerekmektedir.

Bu takip, karşılıksız çek fark edildiği ilk anda yapılmalıdır. Bu takibin sonu muhtemelen mahkemelere kadar devam edecek ve alacaklılar, yasal faizi ile birlikte söz konusu çekin tutarını tahsil edecektir.

Kambiyo takibi başlatıldığı zaman, borçlu olan taraflara da bu durum bildirilir ve borçlarını ödemeleri istenir. Fakat ödeme niyeti olmayan kişiler, hacze karşı önlem almak için mal varlıklarını satar ya da farklı bir kişinin üzerine yapar. Böyle bir durumla karşılaşmamak için alacaklıların, kambiyo takibinden sonra Asliye Ticaret Mahkemeleri’ne başvuruda bulunarak ihtiyati haciz kararı aldırmalıdır. Böylece malların kaçırılması gibi bir durum olmaz ve alacaklılar, borçlarını sürecin sonunda söz konusu rahatlıkla tahsil edebilir.

Karşılıksız Çek İçin Verilecek Ceza

Karşılıksız çek yazan kişiler hakkında farklı cezalar verilmektedir. Normalde bilerek karşılıksız çek yazanlar için hapis cezası veriliyordu. Çünkü çeklerin karşılıksız çıkması, ticarete ciddi bir darbe vurmakta ve bu alanda güvensizliğe neden olmaktadır. Böyle sorunların önüne geçmek için caydırıcı bir ceza olan hapis, tekrar uygulanmaya başladı. Tek bir çekin karşılıksız çıkması durumunda 3 yıl, birden fazla çek için benzer durum yaşanması halinde ise 5 yıla kadar hapis cezası verilmektedir. Fakat söz konusu cezanın verilebilmesi için keşideci tarafından kullanılan çekin, yasalarla belirlenen standartlara uygun olması gerekiyor.

Benzer Yazımız  Akbank Bireysel İhtiyaç Kredileri

Çeklerde Banka Teminatı

Bankalar, müşterilerine çek verirken, her sayfa için teminat almaktadır. Bu miktar 1.800 TL olup, yıllara göre değişmekte ve daha da arttırılmaktadır. Bir çek karşılıksız çıktığı zaman banka, daha önce teminat olarak aldığı bu bedeli, alacaklıya ödemek zorundadır. Bu durum keşide eden kişinin bankaya teminatı yatırmasına bağlı değildir. Banka, her türlü söz konusu teminatı yatırır.