• ALTIN (TL/GR)
  974,31
  % 0,49
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.590,00
  % 0,19
 • REŞAT ALTINI
  6.379,47
  % 0,73
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  323459,365
  % -0,60
 • BIST 100
  %

Kefile İcra Gelir Mi Kurtulma Öneriler

Kefile İcra Gelir Mi Kurtulma Öneriler

Bankalardan alınan kredilerde, farklı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartlardan birisi de kefildir. Bankalar, özellikle yüksek tutarlı krediler için insanların kefil göstermesini istemektedir. Kefil, krediyi kullanan kişinin borcunu ödeyemediği takdirde, borcu ben öderim diyen kişiye verilen isimdir. Bundan dolayı olası icra durumundan, kefil de etkilenmektedir. Bu yazımızda kefile icra gelir mi, gelirse bundan kurtulmak mümkün mü sorularına cevap arayacağız.

Kredide Kefillik Ne Zaman Devreye Girer?

Bir arkadaşınız ya da yakınınız kredi için sizi kefil göstermek istedi ve size onu kıramayıp evet dediyseniz, önemli bir risk ile karşı karşıya olduğunuzu söyleyebiliriz. Eğer kefil olduğunuz kredi borcu ödenmezse, bankalar borçlu olan kişiye 30 gün süre verir. Bu süre sonunda da ödeme yapılmadığı takdirde icra süreci başlar. Öncelikle menkul ve gayrimenkullere el konulur ve borç buradan tahsil edilmeye çalışılır. Ayrıca borçlu olan kişi sigortalı bir işte çalışıyorsa aldığı maaşın da ¼’ü alınır. Bütün bunlara rağmen borcun tamamı tahsil edilemezse, bu defa devreye kefil girecektir.

Bankaların kendilerini garantiye almak için istedikleri kefil, bu noktadan sonra borcu ödemek zorundadır.

Kefillikten Kurtulma

Kefil olduğunuz kişi krediyi ödeyemezse, böyle bir borçla uğraşmamak için kefillikten kurtulmak isteyeceksiniz. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak bunu yapabilirsiniz.

Kefil Değiştirme

Bankaların tamamı olmasa da bir kısmı, müşterilerine kefil değiştirme hakkı vermektedir. Bu hak kullanılarak kefillikten çıkabilirsiniz. Böylece borçtan ve icradan kurtulmuş olursunuz, fakat bunun için yerinize kefil bulmanız gerekiyor. Bankalar, söz konusu değişim için benzer şartlara sahip olan kişi istemektedir. Bundan dolayı da bazen bu durum, tahmin edildiği kadar kolay olmaz.

Benzer Yazımız  İcra Borcundan Kurtulmak Kaçmak Mümkün Mü?

Geçmişte Borçlanmak

Bu yöntem, açık bir şekilde ifade etmek gerekirse bankayı kandırmaktır. Alacakların tahsilinde belli bir sıra vardır. Daha önceki borçların tahsili de daha erken yapılır. Bu kural kullanılarak kefil olan kişi, senetle güvendiği birisine borçlanır. Fakat senedin tarihinin eski olması gerekir. Böylece geçmişte borçlanmış olunacak ve banka icrası atlatılacaktır.

Bu yöntemin her zaman işe yaramadığı ve farklı riskler taşıdığı dikkate alınırsa, tercih edilmemesi gerektiği söylenebilir.

Rücu Davası

Rücu davası, kefilliği tam olarak engellemez, fakat burada kaybedilen miktarın sağlama alınmasına neden olur. Kefil olan kişi, borçlu olana dava açar ve kendi ödediği miktarı talep eder. Böylece kefillik sebebiyle ödediği miktarı borç vermiş gibi olur.