• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  342040,667
  % -2,44
 • BIST 100
  %

Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Yakın zamanda bankalar, kredi talep eden kişilerin hemen hepsine kredi veriyordu. Hatta bazı bankaların zorla kredi vermek istediği durumlara dahi şahit olundu. Bankaların kredilerden yüksek kar elde etmeleri, bunun en önemli nedenleri arasındaydı. Fakat bu kredileri alan kişiler bir süre sonra ödeme noktasında zorluk yaşamaya başlayınca, bankalarda da bir takım sıkıntılar meydana geldi. Bu aşamadan sonra ise kredi notu olarak bilinen sisteme geçildi ve kredi kullanmak zorlaştı. Bu yazımızda kredi notu nedir, kredi almak için kredi notu kaç olmalı sorularına cevap vereceğiz.

Kredi Notu Nedir?

İnsanların finansal işlemlerinin tamamının değerlendirilmesiyle ortaya çıkan sonuç, kredi notuna dönüştürülür. Bu sistem 9 bankanın ortaklaşa KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından yürütülmektedir. Sistem sayesinde bütün veriler ortak bir havuzda toplanmakta ve buradaki verilere göre kişilerin notları oluşturulmaktadır. Yani tek bir bankada yapılan işlemler değil, bütün finansal işlemlerin dikkate alındığının bilinmesi gerekiyor.

Kredi notunun oluşturulmasında, hemen her detayın dikkate alındığının bilinmesi gerekiyor. Kişilerin kredi taksitlerini ne zaman ödediği, kredi kartı kullanımı ve borcunun ödenmesi, hesabında ne kadar para tuttuğu, aylık geliri ve benzer bütün hususlar değerlendirmeye alınmaktadır. Bankalar kişilerin notuna bakarak, borcuna ne kadar sadık olduğunu rahatlıkla anlamakta ve talepler buna göre değerlendirilmektedir.

Kredi Notları Ne Anlama Gelir?

Kişilerin bankacılık işlemleri değerlendirildiğinde ortaya çıkan sonuç 0-1900 arasındaki bir not ile sisteme yansıtılır ve bu not hem bankalar, hem de kişiler tarafından görülebilir. Peki, bu notlar ne anlama gelir. Sınıflandırılması ve bankaların söz konusu notlara bakışı şu şekildedir:

Kredi NotuSınıfı
1-699En Riskli
700-1099Orta Riskli
1100-1499Az Riskli
1500-1699İyi
1700-1900Çok İyi
Benzer Yazımız  Kredi Faizi Nasıl Hesaplanır?

Yukarıdaki notlar, insanların son 5 yıllık işlemlerine göre oluşturulmaktadır. Bundan dolayı son 5 yıl içinde herhangi bir bankacılık işlemi olmayan kişinin notu “0” (sıfır) olarak gözükecektir. Bankalar için notun sıfır olması anlamsız bir durumdur ve böyle durumlarda genellikle kişilerin işi ve gelirlerine göre kredi talepleri değerlendirilir.

Kredi Notu Kaç Olanlar Kredi Kullanabilir?

Kredi notu hakkında detaylı bilgiler verdikten sonra başlangıçtaki sorumuza geri dönebiliriz. Aslında sıradan bir insan bile yukarıdaki tabloyu incelendiğinde kredi kullanmak için notun en az kaç olması gerektiğini bilir. Findeks yani notu 1500 ve üzerinde olan kişilerin talepleri büyük oranda kabul edilir.

Bu durum sadece 1500 ve üzerindeki kişilerin taleplerinin kabul edileceği anlamına gelmiyor. Fakat notu 1100’den düşük olanların taleplerinin onaylanmasının neredeyse imkansız olduğu söylenebilir. Aradaki 1100-1500 puan aralığı ise bankalar tarafından detaylı değerlendirilir. Teminat, kefil gibi garantilerle bu kişilerin de talepleri onaylanabilir. Fakat bankaların, kredi notu düşük olanlardan daha fazla faiz talep ettiğinin unutulmaması gerekiyor.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi talebiniz reddedildiyse notunuzu yükseltmek en iyi çözüm olacaktır. Bu noktada insanların bankacılık işlemlerini düzenli bir şekilde yapması ve borçlarını zamanında ödemesi gerekiyor. Ayrıca hesapta sürekli para tutulması ve kredi kartının aktif olarak kullanılması da son derece etkilidir. Ancak unutulmamalıdır ki bütün bunlar kısa sürede nota yansımaz ve belli bir süreç sonunda nota yansımaya başlar.