• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  343456,500
  % -2,62
 • BIST 100
  %

Kredi Kaç Taksit Ödemez İsem İcraya Düşer?

Kredi Kaç Taksit Ödemez İsem İcraya Düşer?

Konut, araç ve benzer ihtiyaçların karşılanması için bankadan alınan kredilerin zamanında ödenmesi çok önemlidir. Çünkü kredi alınırken yapılan ödeme planına uygun hareket edilmediği durumda, farklı bir sürecin başlaması söz konusudur. Böyle durumlarda insanlar, kaç taksit ödemez isem icraya düşer şeklinde sorular sormaktadır. Bu soruların cevabı, ilgili kanun maddelerine göre verilmelidir.

Ödenmeyen Kredi Borcu Ne Zaman İcraya Düşer?

Kredilerin taksitleri ödenmediği zaman, bankaların yasal süreçleri başlatma yetkisi vardır. Fakat bunun için borçlu kişinin üst üste 2 taksit ödememesi gerekir. Evet, 2 taksitin art arda ödenmemesi durumunda banka tarafından bir ihtar gönderilir ve borcun ödenmesi talep edilir. Ayrıca banka ile yapılan anlaşmaya bağlı olarak bankanın borcun tamamını talep etme yetkisi de olabilir. Bundan dolayı borçların zamanında ödenmesi son derece önemlidir.

Kredi taksitlerinin art arda iki defa ödenmemesi, borcun 60 gün boyunca ödenmemesi anlamına gelir. Bu aşamadan sonra bankadan gelen ihtarname, borcun 30 gün içinde ödenmesini ister. Eğer bu süre içinde de borç ödenmezse bu defa bankanın icraya gitme seçeneği oluşur. Fakat bankalar icra ile uğraşmadan borcu tahsil etmek için avukatlarını gönderir. Böylece avukatlar ile anlaşma imkanı doğar. Bankalar, yeniden yapılandırma ve taksit sayısının arttırılarak taksit miktarının düşmesini önerir. İcraya düşmemek için bu taleplerden uygun olanının tercih edilmesi son derece önemlidir. Çünkü yasal takibe düşüldüğünde, kredi notunun sıfırlanması söz konusu olacak ve bu da farklı kredi kullanma seçeneklerinin ortadan kaybolmasına neden olacaktır.

İcra Süreci Ne Zaman Başlar?

Bankanın verdiği süreden borcun ödenmemesi ve bankayla bir anlaşmaya varılmaması durumunda, banka icra dairesine başvurur. Böylece borcun devlet gücü tahsil etmesini talep eder. Bu durum ise icra sürecinin başlaması anlamına gelir. İcra dairesi ise borçluya son olarak 7 gün verir ve bu süre içinde borcu ödemesi durumunda icra takibi başlatılmaz.

Benzer Yazımız  Kredimi Ödemedin Ne Zaman İcraya Düşer Yasal Süreç

İcra takibi başladıktan sonra borçlu kişinin taşınmazları, araçları ve maaşı üzerinden borcun tahsili yapılır. Ev eşyalarının haczi de söz konusu olabilir, fakat bunların fiyatlarının düşük olması ve temel yaşam malzemelerinin haczedilememesi, bu yolun çok fazla tercih edilmemesine neden olur.