• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  341679,266
  % -2,46
 • BIST 100
  %

Kredi Kartımı Kaç Ay Ödemez İsem İcraya Düşer?

Kredi Kartımı Kaç Ay Ödemez İsem İcraya Düşer?

Kredi kartları, kısa süreli alınan krediler gibi çalışır. Bu kart ile yapılan alışverişler önden banka tarafından ödenir, ay sonunda ise kart kullanıcısı bankaya borcunu öder. Kart kullanımı genel olarak bu şekildedir. Fakat ay sonunda borçların ödenmemesi durumunda, farklı bir prosedüre geçilir. Hatta sürecin sonunda bankanın kart borcu için icraya başvurması dahi söz konusu olabilir.

Kredi Kartı Borcu Ne Zaman İcraya Düşer?

Kredi kartı ile kredilerin icra süreci arasında ciddi bir benzerlik vardır. Fakat kartların özelliklerine bağlı olarak sürecin biraz daha farklı başladığı söylenebilir. Bilindiği gibi kredi kartları borçlarının tamamı ödenebildiği gibi bunların asgari ödeme tutarı da ödenebilir. Böylece kartlar kullanılmaya devam edilir. Fakat Ocak ile Aralık ayları arasında, yani 1 yıl için asgari ödemeyi 3 defa geciktiren kişilerin kartları, nakit kullanıma kapatılır. Eğer asgari ödeme tutarı, üst üste 3 defa ödenmezse bu defa kart tamamen kullanıma kapatılır ve borcun tamamı ödenmeden kart kullanıma açılmaz.

Borcu ödenmeyen kredi kartı için öncelikle banka görevlileri devreye girer ve icra dairesine başvurmadan borcu tahsil etmeye çalışır. Eğer bunda başarılı olunmaz ve bütün ihtarlara rağmen borç 90 gün boyunca ödenmezse, banka bu defa icraya başvurur.

İcra dairesine başvuru yapıldıktan sonra icra işlemleri hemen başlamaz. Borçlu kişiye önce ihtar gönderilir ve borcun 7 gün içinde ödenmesi istenir. Bu sürede de borç ödenmezse icra başlar. İcra sürecinde taşınmazların tapularına ve araçların ruhsatlarına şerh konulur. Böylece bunların satışlarının önüne geçilir. Ayrıca kişinin ikamet ettiği eve de icra gelir ve buradaki temel yaşam malzemesi olmayan değerli eşyalara el konulur. Borçlu kişi sigortalı bir işte çalışıyor ve maaşını banka aracılığıyla alıyorsa, maaşın çeyreğine de el konulur. Bu süreç, borcun tamamı kapatılana kadar devam eder. Ayrıca borç için araç, arsa, konut ve dükkan gibi mal varlıkları da satışa çıkarılabilir. Dolayısıyla da bu tip olumsuzluklar yaşamamak için borcun yeniden yapılandırılması işlemi ile bankayla anlaşmak mantıklı olacaktır.

Benzer Yazımız  Ödenmeyen Kredi Kartı Ne Kadar Sürede İcraya Düşer?