• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  341837,297
  % -2,40
 • BIST 100
  %

Kredimi Ödemedin Ne Zaman İcraya Düşer Yasal Süreç

Kredimi Ödemedin Ne Zaman İcraya Düşer Yasal Süreç

Bankalardan kredi kullananların, ödeme planına sadık kalarak, taksitlerini zamanında ödemesi gerekiyor. Eğer bu noktada sorun meydana gelir ve ödemeler gecikir ya da hiç yapılmazsa, bankalar tarafından yasal süreç başlatılacaktır. Yasal sürecin sonu ise icra ve hacizdir. Bu yazımızda kredimi ödemedim ne zaman icraya düşer sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi Borcumu Ödemedim Yasal Süreç Ne Zaman Başlar?

Kredi borcunuzu zamanında ödemezseniz, bankaların izleyeceği belli bir prosedür vardır. Yani taksitinizi geciktirdiğinizde, hemen yasal sürecin başlaması söz konusu değildir. Yasal süreç, Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği içerisinde yer alan 18. maddeye göre yapılmaktadır. Bu maddeye göre:

 • Üst üste iki taksitin ödenmemesi durumunda banka ihtarname göndererek borcun tamamının 30 gün içinde ödenmesi isteyebilir.

Bu maddeden de anlaşılacağı üzere bankanın ihtarname göndermesi için iki taksitin aynı anda ödenmemesi gerekiyor. Fakat bankalar daha erken de ihtarname gönderebilir. Erken gönderilen ihtarnamenin yasal olarak bir bağlayıcılığı bulunmaz ve sadece uyarı amaçlıdır. Bunun haricinde bankalar genellikle borcun ödenmediği ilk andan itibaren telefon ve mail yoluyla hatırlatma yapar.

Bütün bunlar birlikte değerlendirildiğinde, bankanın son olarak verdiği 30 gün sonunda yasal takibin başlayacağını söylemek yanlış olmaz. Yani yasal takibin başlaması için 90 günlük süre vardır.

Yasal Süreç Nasıldır? Evime, Maaşıma Haciz Gelir Mi?

Yasal sürecin başlaması, bankanın devreden çıkarak avukatların devreye girmesi olarak tanımlanabilir. Bu süreçte avukatlar genellikle borçluyla görüşür ve borcu ödemesini isterler. Hatta biraz daha açık olmak gerekirse, avukatlar haciz ve icra konusunda insanları biraz korkutarak borcu tahsil etmek ister.

Benzer Yazımız  Banka Borçlarından Kurtulmak Mümkün Mü?

Eğer avukatlar bu görüşmeler sonrasında borcu alamayacaklarını anlarlarsa, icra dairesine başvururlar. Böylece icra süreci başlamış olur. İcra dairesi, borçlu olan kişiye ihtar gönderir ve bu başvuru hakkında bilgi verir. Bu ihtar sonrasında borçluların 7 gün süresi vardır. 7 gün içinde itiraz edilmesi durumunda icra duracak ve borç ile ilgili araştırma yapılacaktır. Fakat borcunuz olduğu banka tarafından rahatlıkla ispat edileceği için üstüne bir de mahkeme ve faiz eklenecek, böylece borcunuz daha da büyüyecektir. 7 gün içinde itiraz edilmezse borç kesinleşir ve haciz süreci başlar.

Kredi Borcumu Ödemedim Hapse Girer Miyim?

Haciz sürecinde, icra memurlar öncelikle eve gelerek borcun ödenmesini yoksa haciz sürecinin başlayacağını söylerler ve size bir taahhütname imzalatmaya çalışırlar. Bunun imzalanması, borcu ödeyeceğinizi garanti etmeniz anlamına geliyor. Eğer taahhütnameyi imzalar ve orada belirtilen sürede ödeme yapmazsanız, hapis cezası gündeme gelecektir.

İcra memurlarının talebi reddederek taahhütnamenin imzalanmaması durumunda ise hapis cezası söz konusu olmaz. Buradaki ince nokta, borcun ödeneceğini garanti etmektir.

Ev Eşyalarım ve Maaşımın Tamamı Mı Haczedilir?

Haciz süreci, belli bir prosedüre göre yapılır. Öncelikle banka sadece resmi olarak alınan maaşların ¼’ünün haczedebilir. Maaşın tamamına el konulması gibi bir durum söz konusu değildir. Ev eşyalarından da sadece değerli olan para, altın gibi kıymetlere el konulur. Bunun haricinde ise aynı eşyadan iki tane ya da daha fazla olması durumunda haczeder. Bu da genellikle mümkün olmadığından ev eşyalarına genellikle dokunulmaz.

Evde bulunan diğer kişilerin maaşlarına el konulması gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat kredi için kefil gösterilmişse, onun da maaşının çeyreğine el konulacaktır.

Maaşa el konması noktasında bazı ufak ayrıntılar vardır. Bankalar net maaşın ¼’ünü alırken bunun haricinde ek ödeme ve prim gibi resmi ödemelerin ise tamamına el koymaktadır. Bundan dolayı değerlendirmenin net maaş ve ek ödemeler için ayrı ayrı yapılması gerekiyor.

Benzer Yazımız  Ölen Kişinin Senet Borcu Ne Olur?

Yasal Süreçte Yapılandırma Yapabilir Miyim?

Kredi borcunu ödeyemeyen kişiler için yasal sürecin başlaması son derece olumsuz bir durumdur, fakat bankalar için de yasal sürecin cazip olduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü bu yolla alacakların tahsili ciddi zor ve masraflı bir iştir. Bundan dolayı bankalar en kısa yoldan alacaklarını garanti altına almak ister.

Yasal sürecin başlatılması, bankalar için son çaredir. Bundan dolayı yasal süreç başlatılmadan önce borçlulara genellikle yeni bir ödeme planının olduğu yapılandırma seçenekleri teklif edilir. Bu seçeneklerde farklı vadeler ve faiz oranları söz konusudur. Eğer ödeme planı size uyuyor ve ödeme noktasında zorlanmayacağınızı düşünüyorsanız, bankayla anlaşma yoluna gitmeniz mantıklı olacaktır. Çünkü yasal süreç başladıktan sonra böyle bir imkan söz konusu değildir.

Banka İle Pazarlık Yapılabilir Mi?

Yapılandırma sürecinde bankaların sunacağı teklifleri aynen kabul etme gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Bundan dolayı sizi zorlayacak ödeme planlarını kabul etmek yerine ufak bir pazarlık yapabilir ve hangi şartlar ödeme yapabileceğinizi anlatabilirsiniz. Yaptığınız teklifin bankaya uyması sonucunda, yeni ödeme planı sizin isteğinize göre şekillenecektir.

Kredi Gecikme Faizi Ne Kadar?

Kredi borcunuzu ödemediğinizde, bankalar tarafından kredi faizi değil, gecikme faizi uygulanacaktır. Gecikme faizi ise normal kredi faizinin en fazla %30 fazlası olabilir. Bankalar da gecikme faizini üst sınırdan uygular.

Örneğin bankadan %2 ile kredi kullandınız ve taksitiniz ödeyemediniz. Bu aşamadan sonra gecikme faizi devreye girer. Bu da %2 için %2,60’tır. Ayrıca buna ek vergiler de gelecektir. Genel olarak ödenecek faizin 1,5 katına çıktığını söylemek yanlış olmaz.

Yasal Takibe Düşmemek İçin Ne Yapabilirim?

Yasal takip, kredi notunun kara listeye alınmasına neden olacaktır. Bu durumda, bankacılık işlemleriniz ciddi şekilde kısıtlanır. Bundan dolayı yasal takibe düşmeden, borcun ödenmesi mantıklı olacaktır. Bunun için yapılacak tek seçenek yapılandırmadır. Yapılandırma için sadece borçlu olduğunuz banka ile değil, diğer bankalarla da görüşün. Borç transferi, ihtiyaç, borç kapatma ve yapılandırma kredisi adı altında verilen krediler sayesinde borcunuzu ödeyebilir ve yasal sürece düşmekten kurtulabilirsiniz.

Benzer Yazımız  Ödenmeyen Kredi Kartı Ne Kadar Sürede İcraya Düşer?