Merkez Bankasının Ne Kadar Parası Var? 2019

40 views
0

Merkez Bankasının döviz rezervleriyle ilgili Financial Times’ın yayınladığı makale ülkemizde büyük tepkiyle karşılanmıştı. Diğer yandan, yayınlanan bu makale sonrasında MB’nin döviz rezervleriyle ilgili akıllarda büyük soru işaretleri meydana geldi. 10 Mayıs tarihi itibariyle Merkez Bankasının net döviz rezervi 27.1 milyar dolardır.

Rezervler konusunda kafa karışıklığının yaşanmasının en büyük sebebi, brüt döviz rezervi ve net döviz rezervlerinin çok farklı kavramlar olmasıdır. Örneğin, bürüt döviz rezervleri 93 milyar dolar seviyesindeyken net döviz rezervi bu miktarın üçte birine karşılık gelmektedir.

Brüt döviz rezervi içerisinde ise 20.7 milyar dolarlık bir altın rezervi yer almaktadır. Merkez Bankası’nın rezervlerinin giderek azaldığı ise tartışılmaz bir gerçek. Söz konusu iddiayla ilgili aşağıda mini bir tablo yer alıyor;

  • Nisan 2019 – 25.8 milyar dolar
  • Mart 2019 – 29.3 milyar dolar
  • Şubat 2019 – 34.1 milyar dolar
  • Ocak 2019 – 29.3 milyar dolar
  • Aralık 2018 – 30.3 milyar dolar

Brüt Rezerv ile Net Rezerv Arasındaki Farklar

Brüt rezerv, merkez bankasının altın ve döviz olarak depoladığı miktarı gösterirken bu miktar içerisine kısa vadede ödenecek olan borçların miktarı yer almamaktadır. Net rezerv hesaplanırken ise kısa vadeli borçlar mevcut varlıktan düşülmektedir.

Bu iki kavramın farkı bu olsa da, haberlerde ve ekonomistlerin yayınladığı makalelerde net rezerv verileri arasında bile farklar bulunmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise, net rezervin hesaplanırken hangi verilerin kullanılacağı konusunda net bir bilgi olmamasıdır.

Haber siteleri ise görüşleri doğrultusunda haber yaptığı için, bazı siteler net rezervleri bazıları ise toplam rezerv verilerini kullanmaktadır. Net rezervleri hesaplarken de bazı veriler eksik hesaplandığı için rezervlerin 20 milyar doların altında olduğunu bile hesaplayan haber siteleri bulunmaktadır.

Benzer Yazımız  Ölen Kişinin Kefilliği Ne Olur?

Rezervlerde Altın veya Dövizin Bulundurulması

MB’nin rezervleri arasında farklı enstrümanlar yer almaktadır. Döviz ve altın neredeyse her ülkenin MB tarafından depolanmaktadır. Altının fazla veya dövizin fazla olarak depolanması ise ülkenin mevcut ödemeleriyle alakalıdır.

Diğer yandan, ülke vatandaşlarının ihtiyaçlarına göre de rezerv enstrümanları farklılık gösterebilir. Örneğin, İngiltere’de altına olan talep uzun süredir artıyorsa Bank of England (İngiltere’nin Merkez Bankası) depoladığı altın miktarını arttırmak zorundadır.

Akıllara gelen bir diğer soru ise, MB’nin rezervlerinin yeterli olup olmamasıdır. Bazı kriterlere göre ülkemizin parası yeterliyken bazı kriterlere göre ise yeterli değildir. 2012 yılına göre bir kıyaslama yaparsak, brüt rezervlerimiz 120 milyar dolardan 90 milyar dolara inmiştir.

Yüksek Rezerv = Güçlü Ekonomi

Bu denklem tamamen doğru değildir. Rezervlerin yüksek tutulması, ülkelerin mali politikalarıyla ilgilidir. Genel olarak yüksek rezerv güçlü bir ekonomi anlamına gelse de ABD, Fransa ve İngiltere gibi güçlü ekonomiler rezervlerini yüksek tutmazlar. Diğer yandan, Çin, Japonya ve Rusya gibi ülkeler ise rezervlerini yüksek tutarlar.

Rezervler Dolar ve Euro gibi çok kullanılan Fiat para birimleri üzerinden hesaplandığı için bu para birimlerini kullanan ülkelerin yüksek rezerv tutma gibi bir politikaya ihtiyacı bulunmamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here