• ALTIN (TL/GR)
  974,31
  % 0,49
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.590,00
  % 0,19
 • REŞAT ALTINI
  6.379,47
  % 0,73
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  323840,580
  % 0,04
 • BIST 100
  %

Moody’s’ten Türkiye’ye Not Artışı Mesajı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in yaptığı açıklamaya nazaran iktisadın yapısal dengesizliklerine yanıt veren ve tıpkı vakitte ülkenin tabiatında var olan güçlü istikametlerinden yararlanan kararlı bir dizi ekonomik ıslahat, orta vadede üst gerçek not baskısına yol açabilir.

Milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türk lirasının güçlenmesini, sermaye girişlerinin yaşanmasını sağlayan para siyasetlerindeki değişimin Türkiye’nin kredisi açısından müspet bir öge olduğunu bildirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Londra’daki idare merkezi AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Moody’s’in açıklamasında, “Para ünitesinin güçlenmesine, sermaye girişlerinin yenilenmesine, döviz rezervlerindeki azalışın durdurulmasına yol açan ve kasım ayından bu yana devam eden siyaset değişikliği, net bir olumlu kredi ögesidir.” tabirleri kullanıldı. Açıklamada, “Daha dengeli siyaset çerçevesinin korunduğunu görmemiz gerekiyor.

Ayrıyeten, devam eden yüksek dolarizasyon düzeyinden görülebileceği üzere, yurt içi inancın şimdi geri kazanılmamış olduğunu dikkate alıyoruz.” tabiri yer aldı.

NOT VE GÖRÜNÜMÜ OLUMLU TARAFTA ETKİLEYEBİLECEK ÖGELER

Moody’s’in açıklamasında Türkiye’nin kredi notu görünümünün “negatif” olması sebebiyle, görünümün direkt olumluya çevrilmesinin ya da reytinginin artırılmasının çok düşük bir mümkünlük olduğu belirtilirken, gelecek periyotta hangi gelişmelerin Türkiye’nin not görünümünü olumlu tarafta etkileyebileceğine ait şu sözler kullanıldı:

“Son zamanlardaki daha dengeli maliye ve para siyasetlerine geçişin kalıcı olması, enflasyonda düşüşe, para ünitesinin güçlenmesine ve dolarizasyonda azalmaya yansıması durumunda, derecelendirme görünümü dengelenebilir (durağan görünüm). ABD ve Avrupa Birliği ile tansiyonlarda devam eden bir azalma da müspet olacaktır. İktisadın yapısal dengesizliklerine yanıt veren ve birebir vakitte ülkenin tabiatında var olan güçlü taraflarından yararlanan kararlı bir dizi ekonomik ıslahat, orta vadede üst yanlışsız not baskısına yol açabilir.”

Benzer Yazımız  İş Bankası ATM'den Kartsız Para Çekme / Yatırma

ILIMLI BÜYÜMEYİ DESTEKLEYECEK UNSURLAR

Moody’s, Türk iktisadının büyüme görünümüne ilişin değerlendirmesinde, “2020’deki güçlü büyüme, kıymetli ölçüde sürdürülebilir olmadığını düşündüğümüz güçlü kredi genişlemesinden kaynaklandı. Bu yüksek enflasyona da katkı sağladı.” tabirleri kullanıldı.

Açıklamada, “Daha güçlü bir global büyümenin yaşanması ve yaz aylarından itibaren yabancı turistlerin gelecek olması bu yıl Türkiye iktisadına bir ölçü takviye sağlayacak olsa da, büyümeyi ölçülü hale getirecek öteki faktörler de var; bilhassa çok daha ölçülü kredi büyümesi ve yüksek faiz oranları.” yorumunda bulunuldu.

MOODY’S TÜRKİYE’YE İLİŞKİN BÜYÜME TAHMİNİNİ 24 ŞUBAT’TA REVİZE ETMİŞTİ

Moody’s’in 24 Şubat 2021’de yayımlanan “Küresel Ekonomik Görünüm” güncelleme raporunda, daha evvel kuruluşun Türkiye iktisadına ait büyüme kestirimleri 2021 için yüzde 3,5’ten yüzde 4’e, 2022 için yüzde 4’ten yüzde 5’e yükseltilmişti.

Moody’s en son 4 Aralık 2020’de Türkiye’nin notuna ve görünümüne ait olarak rastgele güncelleme yapılmadığını duyurmuştu.

Kredi derecelendirme kuruluşu, 11 Eylül 2020’de takvim dışı bir değerlendirmeye giderek Türkiye’nin kredi notunu “B1″den “B2″ye düşürmüş ve not görünümünü “negatif” olarak bırakmıştı.

Moody’s’in reyting takvimine nazaran Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne ait değerlendirmesini 4 Haziran 2021’de yapması bekleniyor.