Ödenmeyen Kredi Kartı Ne Kadar Sürede İcraya Düşer?

27 views
0

Kredi kartları hayatımızın merkezlerinde yer alan ürünler haline gelmiştir. Neredeyse insanlar cebinde nakit para taşımadan, kartlar üzerinden bütün harcamalarını yapmaktadır. Bu durum önemli bir kolaylık olmasına rağmen, harcama noktasında ölçünün kaçırılmaması gerekiyor. Eğer ödenemeyecek kadar harcama yapılırsa, sürecin sonu icraya kadar gider. Bu yazımızda ödenmeyen kredi kartı ne kadar sürede icraya düşür, izlenmesi gereken yollar nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartlarının ödenmesi ile ilgili yasal mevzuat vardır. Buna bağlı olarak kartların asgari ödeme tutarlarının ödenmesi durumunda, herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Yani borcun tamamı değil, sadece asgari tutar yatırılsa dahi, kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sorusu, asgari ödeme tutarının da zamanında ödenmediği durumlarda ne olacağını anlamak için sorulmaktadır. Bu durumda, ilgili mevzuat devreye girmektedir. Bu mevzuata göre bankalar:

  • Yıl içinde 3 defa asgari tutarın ödemesi geciktiren kişilerin kartlarını nakit kullanıma kapatır. Böylece insanlar, kredi kartlarından nakit avans alamazlar.
  • Yıl içinde 3 defa asgari tutar ödenmezse, kart tamamen kullanıma kapatılır.

Buradan da anlaşılacağı üzere bankalar, kullanıcılara bu noktada önemli bir esneklik sağlamış durumdadır. Fakat kart ödemesi yapılmadığı andan itibaren, bankalar ilgili kişiye telefonla ulaşarak, borç konusunda bilgilendireceğinin unutulmaması gerekiyor.

Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Yasal Takibe (İcraya) Düşer?

Yukarıda bahsedilen sürecin son ayağı, asgari tutarın yıl içinde 3 defa ödenmemesidir. Bu durumda yasal süreç başlamış olur ve bankalar, müşterilerine ihtarname gönderir ve borcu tahsil etmek için yasal süreci başlatır.

Benzer Yazımız  Kredi Kaç Taksit Ödemez İsem İcraya Düşer?

Yasal süreç tam olarak başlamadan önce banka tarafından borçlulara 30 gün süre verilmektedir. Bu süre içinde ödeme yapıldığı takdirde, icra süreci başlamaz ve kişiler, kartlarının limitleri düşürülmüş olsa da yine kullanmaya devam eder.

Ödenmeyen Kredi Kartı Borcuna Ne Kadar Faiz İşler?

Kredi kartı faizleri en fazla %2,25 olabilir. Merkez Bankası tarafından böyle bir sınır konulmuştur. Ülkemizde bankaların neredeyse tamamı da üst sınırdan faiz uygulamaktadır. Geç ödeme faizi ise yine Merkez Bankası tarafından sınırlandırılmış olup, bu da %2,75 olarak belirlenmiştir.

  • Ödenmeyen borçların asgari ödeme tutarı için gecikme faizi, yani %2,75
  • Geriye kalan tutar için ise akdi faiz, yani %2,25 uygulanır.

Buradaki faiz oranları Merkez Bankası tarafından belirlenmekte ve her 3 ayda bir tekrar güncellenmektedir. Güncelleme sonrasında oranlar aynı kalabileceği gibi, gerekli görülmesi halinde değiştirilebilir.

Kredi Kartı Borcundan Dolayı Haciz Gelir Mi?

Bankalar verdikleri süre sonunda ödeme yapılmaması halinde, avukatları aracılığıyla icra dairesine başvuracaktır. İcra dairesi de bunun üzerine, borçlu kişiye 7 gün süre vermekte ve bu süre içinde söz konusu borç için itiraz edebileceğini belirtmektedir. Eğer borçlu kişi itiraz ederse, icra süreci durur ve borç kesinleşene kadar başlamaz. Fakat bu sürecin sonunda banka haklı bulunur ve borç kesinleşirse, buna ek olarak farklı masraflar da binecektir. Yani itiraz etmek, süreci durdursa dahi insanların borçlarının daha artmasına neden olur.

İcra dairesi tarafından gönderilen ihtarnameye itiraz edilmezse, haciz süreci başlayacaktır. Banka tarafından borçlu kişinin bütün mallarına tedbir konulabilir. Böylece borç tamamen kapatılana kadar bu mallar satılamayacaktır.

Haciz süreci başlatıldığında öncelikle borçlu kişinin net maaşının ¼’ü yani çeyreği banka tarafından sistem üzerinde haczedilmeye başlar. Bunun haricinde alınan bütün ek ödemelere yine banka el koyacaktır. Eğer buradan yapılan haciz, borcun karşılanmasına yetmiyorsa, ev eşyalarına haciz gönderilebilir. Fakat burada temel yaşam eşyaları haczedilemez. Bu da kısaca birden fazla olmayan eşyaların alınamayacağı anlamına gelir. Fakat ev içinde tespit edilen altın ya da para gibi kıymetler haczedilebilir.

Benzer Yazımız  Kredi Kartımı Kaç Ay Ödemez İsem İcraya Düşer?

Kredi Kartı Borcu İçin Ev Halkı veya Kefile Haciz Gelir Mi?

Kart borçları yasal takibe düştüğünde, benzer süreç kefil için de başlar. Kefilin de maaşından benzer şekilde ¼ oranında kesinti yapılır. Fakat evde yaşayan diğer kişilerin için böyle bir durum söz konusu değildir. Yasal olarak evde yaşayan diğer kişilerin maaşları haczedilemez.

Kredi Kartı Borcu Yasal Takibe Düştüğünde Yapılandırma Yapılabilir?

Bankalar, alacaklarını direkt olarak müşterilerinden alma yolunu daha fazla tercih eder. Çünkü yasal takip ve icra yolu ile yapılan tahsilat oldukça uzun ve masraflı bir iştir. Bunun yerine icra dairesine başvurmadan önce bankanın avukatları genellikle yapılandırma teklifinde bulunur. Fakat bunun zorunlu olmadığının bilinmesi gerekiyor. Yani bankaya borcunuz var ve süresi geçtiyse, bankanın size gelip yapılandırma teklif edeceğinin garantisi yok. Geneli teklif etse de böyle bir zorunluluklarının olmadığının bilinmesi gerekiyor.

Yasal sürecin uzun olmasından dolayı bankalar yapılandırma seçeneğini kullanmak ister. Burada genellikle yüksek faizler söz konusu olacaktır. Bu da borcun maliyetinin ciddi şekilde artması anlamına gelir.

Kapatılan Kredi Kartı Açılır Mı?

Kapatılan kredi kartına ait borcun tamamı ödendikten sonra banka tarafından kart tekrar kullanıma açılır. Fakat burada da benzer şekilde bir zorunluluk yoktur. Yani banka isterse kartı tamamen iptal edebilir.

Burada ince bir detay vardır. Kartın tekrar açılabilmesi için yasal takipten önce borcun tamamen kapatılması gerekiyor. Eğer yasal takip başlamışsa, ilgili kişinin kredi notu ciddi şekilde düşecektir. Hatta halk arasındaki ifade ile kara listeye girecek ve bundan dolayı da kartın tekrar açılması mümkün olmayacaktır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ne Kadar?

Kredi kartlarının asgari ödeme tutarları, Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. Yakın zamanda bu oranlarda bir güncelleme yapıldı ve arttırıldı. Günce oranlar şu şekildedir:

  • Yeni alınan kart: %40 (İlk 1 yıl boyunca)
  • 0-15.000 TL: %30
  • 15.001-20.000 TL: %35
  • 20.001 TL ve üzeri: %40
Benzer Yazımız  Kefile İcra Gelir Mi Kurtulma Öneriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here