• ALTIN (TL/GR)
  974,31
  % 0,49
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.590,00
  % 0,19
 • REŞAT ALTINI
  6.379,47
  % 0,73
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  323029,258
  % -0,71
 • BIST 100
  %

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar ve Şartlar

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar ve Şartlar

Öğrencilerin eğitim masrafları ve diğer giderlerinden dolayı bazen kredi kullanma konusu gündeme gelebilir. Bu aşamada öğrenciye kredi veren bankalar ve bu bankaların ne gibi şartlar istediği araştırılmaya başlar. Sizin için bu konuda detaylı bir araştırma yaptık, eğitim kredisi veren bankalar ve bu krediye ilişkin şartları topladık. Bunlara ilişkin detayları yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Bankalar Öğrenciye Kredi Verir Mi?

Öğrencilerin masrafları, bazen aileleri zor durumda bırakabilir. Alınacak ekstra ücretli bir eğitim, yapılacak bir gezi, alınacak yeni kitaplar, gidilecek bir kurs ya da benzer hususlar sebebiyle aileler, çocuklarının masraflarını karşılamakta zorlanabilir. Bu durumlar için bankalar tarafından eğitim kredileri verilmektedir. Bu kredileri aileler gerekli şartları sağladığında alabilir. Peki, öğrencilerin kullanabileceği kredi seçenekleri var mı?

Bankaların işleyişleri, tamamen kar etmek üzerine kuruludur. Hiçbir banka sizin sorununuzu çözmek için size iyilik yapmayı düşünmez ve öncelikli olarak kar elde etmek ister. Bunun için ise kredi verirken, geri ödeneceğinden emin olmak ister. Bu durum, kredi başvurusu yapan kişilerin gelir durumlarının, kredi notlarının araştırılmasını gerektirir. Başvuru yapan kişi öğrenci de olsa bu durum değişmeyecektir.

Kredi notu yüksek ve geliri olan bir öğrenciyseniz, zorlanmadan kredi kullanabileceğinizi söyleyebiliriz. Bunun haricinde kredi kullanma imkanınız (yüksek limitli) olmadığınızı bilmeniz gerekiyor. Bu şartlar, bütün bankalar tarafından istenmektedir. Şartları sağlandığında öğrenciye kredi veren bankalar ve koşulları şu şekildedir:

Ziraat Bankası

Ülkemizin en büyük bankalarından olan Ziraat Bankası, öğrencilere 20.000 TL’ye kadar eğitim kredisi vermektedir. Kredinin vadesi 36 ay, faizi ise %1,90 olarak belirlenmiştir. Bu kredi, gerekli şartların sağlanması durumunda öğrencinin bizzat kendisi ya da ailesi tarafından çekilebilir. Çekilen kredi mutlaka “eğitim” alanında harcanmalıdır.

Benzer Yazımız  Banka Kredi Taksiti Gecikirse Ne Olur?

Yapı Kredi Bankası

Bankalar arasında eğitim kredisi en yüksek limitli olan bankalardan birisi Yapı Kredi’dir. Müşterilerine 50.000 TL’ye kadar eğitim kredisi veren bankanın sunmuş olduğu vade seçeneği ise 48 aya kadardır. Bu seçeneğe internet bankacılığı üzerinden ya da bizzat şubeye giderek başvuru yapabilirsiniz.

Vakıfbank

Bir kamu bankası olan Vakıfbank, 40.000 TL’ye kadar eğitim kredisi vermektedir. Kamu bankası olması sebebiyle bu kredinin devlet tarafından desteklendiği söylenebilir. Bundan dolayı faiz oranı %1,20 olarak belirlenmiştir. Alınan kredi doktora, lisans, yüksek lisans öğrencilerine ya da diğer eğitim kademelerindeki öğrencilerin velilerine verilmektedir.

Denizbank

İhtiyaç kredileri arasında yer alan eğitim kredisi seçeneğini sunan Denizbank, %1,40’dan başlayan faiz oranları ile bu kredileri vermektedir. İnsanlar, kredileri 60 aya varan vadelerle kullanırken başvuru için bazı belgelerin sunulması zorunludur. Gelir belgesi ve öğrenci belgesi bunlar arasında en önemli olanları denilebilir.

İş Bankası

İş Bankası, eğitim kredisi veren bir diğer banka olup, buradaki vade seçeneği ise 48 aya kadardır. Kredinin kullanılabilmesi için okul ya da eğitim giderlerini gösteren proforma fatura ibraz edilmesi gerekiyor. Bunun haricinde öğrenci belgesi ve gelir belgesi de istenmektedir.

Garanti Bankası

Garanti Bankası, 25.000 TL’ye varan eğitim kredisini 48 ay vade ile vermektedir. Bunun için öğrencilerin gelir belgesi, öğrenci belgesi ve istenen diğer belgelerle birlikte banka şubelerine başvurması gerekiyor.

Odeabank

Odeabank, 20.000 TL’ye varan krediyi 60 ay vade ile öğrencilere ya da velilerine vermektedir. Eğitim alanında kullanılması zorunlu olan kredi için findeks ve diğer finans sicili dikkate alınmaktadır.

Fibabanka

Öğrenciye kredi veren bankalar arasında yer alan Fibabanka, 60 aya varan vade seçeneği sunmaktadır. Bankanın kredi için talep ettiği faiz ise %1,25 olup, oldukça uygun olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu kredi sadece okul ücreti için verilmektedir ve bunun için EFT talimatı istenmektedir. Ayrıca gerekli şartlar sağlandığında vade 96 aya kadar çıkmaktadır. Başvuru için ise banka şubelerine kadar gitmek ya da OKUL boşluk T.C. Kimlik numaranızı yazıp 3422’ye mesaj atmak yeterlidir.

Benzer Yazımız  Garanti Bankası Bireysel İhtiyaç Kredileri

Halkbank

Halkbank, öğrencilerin masrafları için 50.000 TL’lik krediyi 60 ay vade ile vermektedir. Kredideki faiz oranı ise %1,69 ile %1,74 arasında değişmektedir. Ödeme için aylık seçeneğin dışında 3 ayda bir ödeme ya da 2 ay ödeme erteleme gibi farklı seçenekler söz konusudur. İnsanlar bunlardan istediğini tercih edebilir.

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yukarıda bahsedilen kredi seçeneklerindeki limitler, öğrenci masrafları için yeterli seviyededir. Fakat bunların kullanılması için gelir belgesi ve yüksek bir findeks zorunludur. Öğrencilerin pek çoğunun eğitim hayatları boyunca bir geliri yoktur. Bundan dolayı da söz konusu seçeneklerin direkt olarak öğrencilere verilmesi sanıldığı kadar kolay değildir.

Öğrenciye kredi kartı veren bankalar ya da ek hesap seçenekleri, öğrencilerin acil ihtiyaçlarını karşılama adına daha etkili sonuçlar verecektir. Bunların limitleri çok yüksek değildir, fakat kullanması daha kolaydır.