• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  341226,470
  % -2,73
 • BIST 100
  %

Ölen Kişinin Kefilliği Ne Olur?

Ölen Kişinin Kefilliği Ne Olur?

Bankalar kredi verirken, borcun zamanında tahsil edilmesi için kendilerini garantiye almak ister. Bunun için özellikle yüksek miktarlı kredilerde teminat ya da kefil şartı vardır. Böylece krediyi alan kişi borcunu ödemezse banka borcu kefilden tahsil edecektir. Peki, kefil olan kişi ölürse ne olur? Ölen kişinin kefilliği ne olur? Bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kefil Nedir?

Kefil, hepimizin çok sık duyduğu bir ifadedir. Farklı alanlarda duyulan bu ifade genellikle banka kredileri ile ilgili kullanılır. Kefil demek, krediyi kullanan kişi borcunu ödemezse, ben öderim anlamına gelmektedir. Bundan dolayı son derece önemli bir borç riskine olan kişi anlamına da gelir.

İnsanlar genellikle hatır için kefil olmayı kabul ederler, fakat ortaya çıkan sorumluluk bazen ilişkilerin ciddi anlamda bozulmasına neden olabilir. Bundan dolayı kefil olurken dikkatli olunması gerekiyor.

Kefil Olan Kişi Ölürse Kefilliği Mirasçılara Geçer Mi?

Kefil olan kişi öldüğünde, ortaya çıkan sorumluluğun tamamen yok olduğu düşünülse de bu doğru değildir. Kişiler ölse dahi kefillikleri son bulmaz. Bu da bir nevi mirastır ve varislere geçer. Evet, yanlış okumadınız. Kefillik de bir miras olarak kabul edilir ve varislerin buradan doğan sorumlulukları yerine getirmesi gerekir.

Kefil olunan kişi borcunu ödemediğinde bankalar öncelikle hayat sigortası üzerinden bu borcu karşılayacaktır. Fakat kredi kullanan kişi hayat sigortası yaptırmamışsa bu defaki adres kefiller olacaktır. Kefil ölmüşse borç mirasçılardan talep edilir ve mirasçıların bunu ödemesi zorunludur.

Mirasçılar Kefillikten Kurtulabilir Mi?

Mirasçıların sadece kefilliği reddetmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Böyle bir ret konusu ilgili yasalara göre mümkün değildir. Fakat ölen kişiden geriye herhangi bir mal varlığı kalmamış ya da mal varlığı kalmış olsa da ortaya çıkan borcu karşılamıyorsa, mirasın reddi istenebilir. Mirası reddetmek, kefillikten doğan borçtan kurtulmanın tek yoludur.

Benzer Yazımız  Denizbank ATM'den Kartsız Para Çekme / Yatırma

Mirasın istenmemesi durumunda bunun ilgili kişinin vefatından hemen sonra mahkemeye dava yoluyla bildirilmesi gerekiyor. Buradaki yasal süre ekstra durumlar olmazsa 3 aydır ve bu süre için başvuru yapılmadığı takdirde miras kabul edilmiş sayılır.