İcra-Takip

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Bankaların sağlamış oldukları kredi kartları, günümüzde hemen herkesin cebindedir. Artık harcamaların çok önemli bir kısmının söz konusu kartlar ile yapıldığının bilinmesi gerekiyor. Ayrıca bazı alışverişlerin taksitli olması, bazı insanların sadece asgari tutarı ödemesi gibi durumlar ise insanların sürekli kredi kartı borcu olmasına neden olmaktadır. Peki, borcu olan kişiler olduğunda süreç nasıl işliyor? Bu yazımızda ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur sorusuna cevap arayacağız.

Vefat Eden Kişinin Kredi Kartı Borcu

Vefat eden bir kişinin kredi kartı borcu için farklı prosedürler izlenir. Bunun nedeni ise bankaların ilgili kişiye kartı hangi şartlarda verdiği ve ne gibi teminatlar istediğidir. Bazı bankalar herhangi bir şart koymadan insanların kredi kartı almasını sağlarken, bazıları ise kendilerini garantiye almak için teminat talep etmekte ya da kart sahiplerinin sigorta yaptırmasını istemektedir. Bunan bağlı olarak yukarıdaki sorunun cevabını farklı durumlara göre incelememiz gerekiyor. Bu durumlar ve incelemeler aşağıda yer almaktadır.

Ölen Kişinin Hayat Sigortası Varsa Ne Olur?

Bankalar, kart verirken genellikle hayat sigortası yapılmasını istemez fakat insanların farklı nedenlerden dolayı hayat sigortası yaptırması söz konusu olabilir. Hayat sigortası, insanların ölümlerinden kaynaklanan mağduriyetlerin giderilmesi için farklı ödemeler yapması olarak tanımlanabilir.

Hayat sigortası olan bir kişinin kredi kartı borcu, sigorta tarafından karşılanır. Böylece vefat eden kişiden geriye kalanların bu borcu ödemesi gerekmez. Hayat sigortasının bu yönüyle çok önemli olduğu ve imkanı olan herkesin yaptırması gerektiği söylenebilir.

Benzer Yazımız  İcra Borcundan Kurtulmak Kaçmak Mümkün Mü?

Hayat sigortasının ödeme yapması geride kalanlar için büyük bir kolaylık sağlar. Fakat sigorta ödeme yapmak için ölümün doğal bir şekilde gerçekleştiğinden emin olmak isteyecektir. Yani intihar gibi bir durum söz konusu ise sigorta kesinlikle ödeme yapmaz. Bunun haricinde sigorta yapılırken, ilgili kişi hastalığını gizlemiş ve daha sonrada bu hastalık yüzünde vefat etmişse sigorta yine ödeme yapmaz. Kısacası sigortanın ödeme yapması için doğal bir ölüm olması gerekiyor.

Ölen Kişinin Hayat Sigortası Yoksa Ne Olur?

Ölen kişinin hayat sigortası olmadığında kredi borcu mirasçılarına kalacaktır. Öncelikle bankalara olan borcun hiçbir durumda silinmediğinin bilinmesi gerekiyor. Bankaları bunun tahsili için gerekli olan hemen her adımı atacaktır. Kar amaçlı faaliyet gösteren bu kurumlar, hayat sigortası olmayan birisi öldüğünde kredi kartı borçlarını mirasçılarından ister.

Miras, sadece değerli gayrimenkul ve para anlamına gelmemektedir. Ölen kişide geriye kalan her şey miras olarak tanımlanır ve bundan dolayı borçlar da mirastır. Bundan dolayı mirasçıların ölen kişinin kredi kartı borcunu ödemesi gerekmektedir.

Mirasçılar Kredi Kartı Borcundan Nasıl Kurtulur?

Mirasçıların bu borçtan kurtulmak istemeleri durumunda yapacakları tek işlem mirasın reddi olacaktır. Böylece ölen kişiden geriye kalan her şeyden feragat edilmiş olur. Bu işlem genellikle sadece borç kaldığında yapılır.

Geride kalan kişiler mirası reddederse bankanın söz konusu borcu batık olarak göstermekten başka yapacağı bir işlem kalmaz.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi kartlarında bankalar tarafından teminat ve kefil istenme durumu çok nadiren gerçekleşir. Bundan dolayı yazımızın başında bunlardan bahsetmedik. Eğer ölen kişi kart alırken kefil ya da teminat göstermişse borcun buradan tahsil edileceğinin bilinmesi gerekiyor. Bankalar öncelikle kefil ile iletişime geçer ve buradan alacaklarını tahsil etmek ister. Bunun dışında teminat gösterilmişse ilgili gayrimenkul satılarak buradan borç tahsil edilir. Fakat başta da söylediğimiz gibi bu durumlar kredi kartında çok nadiren yaşanmaktadır.

Benzer Yazımız  Ölen Kişinin Senet Borcu Ne Olur?
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün