• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  341240,303
  % -2,57
 • BIST 100
  %

Ölen Kişinin Kredi Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi Ne Olur?

Günümüzde her yaştan insan kredi kullanmakta ve bunların ödemesini belirlenen ödeme planına göre yapmaktadır. Fakat kredi kullanan kişi ölürse ne olur sorusu, insanların merak ettiği ve cevabını da bilmediği sorulardandır. Bu yazımızda ölen kişinin kredi ne olur sorusuna detaylı olarak cevap vereceğiz.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Bankalar, kar elde etmek üzerine faaliyet gösteren kuruluşlardır ve bunu her işlemlerinde net bir şekilde görmek mümkündür. Gelir etme noktasında ise tamamen garantici hareket eder ve elde edeceği karı kesinlikle riske atmaz. Bundan dolayı da ölüm durumları için farklı prosedürler uygulamaktadır.

Kredi çeken kişi vefat ederse ne olur sorusunun cevabı, kullanılan krediye göre farklılık göstermektedir. Yani her durumda aynı prosedür uygulanmamakta ve kredi alırken yapılan sözleşmeler ve sigortalar burada devreye girmektedir. Bu durumun sonucu şu iki ayrı sınıfta incelenebilir:

 • Kredi çeken kişi hayat sigortası yaptırmışsa
 • Kredi çeken kişi hayat sigortası yaptırmamışsa

Kredi Çeken Kişinin Hayat Sigortası Varsa Ne Olur?

Kredi çekerken bilindiği gibi bankalardan bazıları hayat sigortası yapılmasını zorunlu tutarken, bazıları ise isteğe bağlı olarak bu sigortayı yapmaktadır. Ölen kişinin kredi borcu ne olur sorusunu, hayat sigortası yaptıran kişiler için inceleyelim.

Hayat sigortalarının kapsamı farklılık gösterse de bankalardan kredi çekerken yapılan sigortaların temel hedefi, kredi borcu bitmeden ilgili kişinin ölmesi durumunda, bankanın mağdur olmamasıdır. Daha açık bir ifade ile bankadan kredi çeken kişin hayat sigortası olduğunda, kalan borç sigorta tarafından karşılanmaktadır. Böylece banka, alacaklarını tahsil etmek için ölen kişinin yakınlarına başvurmak zorunda kalmaz.

Benzer Yazımız  Emekliye İcra Gelir Mi?

Hayat sigortası yapılırken, genellikle kredinin tamamı için sözleşme yapılır ve bir kişi öldüğünde, sigorta kredinin tamamını karşılamak zorundadır. Bu şu anlama gelir; daha önce ödenen kredi taksitleri de sigorta tarafından ölen kişinin yakınlarına ödenir. Evet, yanlış okumadınız. Hayat sigortası çok önemli bir rolü yerine getirmektedir. Fakat bazı sigorta şirketleri sözleşmedeki bu maddeyi değiştirebilmektedir.

Bankaların bize önerdiği hayat sigortasını çoğu zaman gereksiz masraf olarak görürüz. Fakat olası vefat durumunda geride kalanların rahat etmesi adına çok önemlidir.

Kredi Çeken Kişinin Hayat Sigortası Yoksa Ne Olur?

Yukarıda hayat sigortasının geriye kalan borcu karşıladığından bahsettik. Peki, ölen kişinin hayat sigortası yoksa ne olur? İşte burada miras hukuku devreye girecektir. Bazılarınız, ne alaka mirasla diyebilir. Her ne kadar miras denildiği zaman aklımıza değerli mal ve para gelse de aslında ölen kişiden geriye kalan borçlar da mirastır. Bu borçların da mirasçılar tarafından ödenmesi gerekir.

Mirasçılar Kredi Borcundan Nasıl Kurtulur?

Ölen kişinin kredi borcunu, hayat sigortası olmadığından dolayı mirasçıları ödemek zorundadır. Genellikle geriye kalan mal ve gayrimenkuller satılarak bunların ödemesi yapılır. Eğer ölen kişiden geriye değerli hiçbir şey kalmamış ve üstüne sadece borç kalmışsa, bu borçtan kurtulmanız mümkündür. Bunun için mirası reddetmeniz gerekiyor. Mirası reddettiğinizde kalan değerli mallardan ve gayrimenkullerden vazgeçtiğiniz gibi borçlardan da kurtulmuş olursunuz. Bu aşamadan sonra banka için söz konusu kredi batık statüsündedir ve zarar olarak gösterilir.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı bankaların artık neredeyse tamamı hayat sigortasını zorunlu tutmaktadır. Bunun dışında belli bir yaşın üzerindeki insanların kredi talepleri reddedilmekte ya da vadesi olabildiğince kısa tutulmaktadır. Bundan dolayı da özellikle 70 yaş üstü kişilerin kredi çekmelerinin nispeten zor olduğunu söylenebilir.

Benzer Yazımız  Ölen Kişinin Senet Borcu Ne Olur?