• ALTIN (TL/GR)
  974,31
  % 0,49
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.590,00
  % 0,19
 • REŞAT ALTINI
  6.379,47
  % 0,73
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  323256,168
  % -0,59
 • BIST 100
  %

Ölen Kişinin Senet Borcu Ne Olur?

Ölen Kişinin Senet Borcu Ne Olur?

Ticari hayatın en önemli araçlarından olan senetler, zaman zaman farklı sıkıntılara neden olsa da günümüzde halen yoğun olarak kullanılmaktadır. Senetler, resmi bir belge kabul edilir ve üzerindeki miktarın tahsil edilmesi yasalarla güvence altına alınmıştır. Bundan dolayı senetle borçlanan kişi, borcunu ödemek zorundadır. Bu noktada insanların aklına ölen kişinin senet borcu ne olur sorusu gelmektedir. Yazımızda bu soruya detaylı olarak cevap vereceğiz.

Ölen Kişiden Kalan Senet Borcu

Ölen kişiden geriye kalan bütün mal, mülk, para ve borçlar miras olarak tanımlanmaktadır. Bundan dolayı senet borcu da bu kapsamda değerlendirilir ve mirasçılara kalır. Yani bu borcun ortadan kalkması gibi bir durum söz konusu değildir.

İlgili kanunlar, alacaklıları bu noktada korumaktadır. Borcun mirasçılardan tahsilini isteyen kişiler mahkemeye başvuruda bulunabilir. Böylece mirasın ilgili bölümü borca karşılık alınacaktır. Böylece mirasçıların, buradan alacakları pay da daha düşük olacaktır.

Mirasçıların Senet Borcunu Reddetmesi Mümkün Mü?

Mirasçılar için geriye kalan borçlar genellikle kötü bir sürpriz olarak görülür ve bundan kurtulmak istenir. Mirasçıların yalnızca borçtan kurtulmaları söz konusu değildir. Yani bunu sağlayacak herhangi bir işlem yoktur.

Her ne kadar yalnızca borçtan kurtulmak mümkün değilse, insanlar mirasın tamamını reddederek senet borcundan da kurtulmuş olurlar. Fakat böyle bir işlem yapıldığında mirastaki bütün haklardan vazgeçildiğinin bilinmesi gerekiyor. Zaten genellikle mirasın sadece borçtan oluşması durumunda ya da kalan malların borcu karşılamaması durumunda insanlar bu yola başvurur. Böylece borçtan kurtulmuş olacaktır.

Senet Borcu Ne Zaman Mirasçılara Devredilir?

Bir kişi öldükten hemen sonra bütün mirası yasal varislere kalır ve bunun içinde borçlar da vardır. İnsanların mirastan vazgeçmek için ise sadece 3 ayları bulunmaktadır. Eğer miras kabul edilmeyecekse ilgili mahkemelere bununla ilgili dava açılması ve mirasın reddedilmesi gerekiyor. Bu süre geçirildiği takdirde ise mirasın reddedilmesi mümkün olmayacak ve borç da kesinleşmiş olacaktır.

Benzer Yazımız  Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Mirasçısı Olmayan Kişilerin Senet Borcu Ne Olur?

Bir kişi öldüğünde geride hiçbir varisi bulunmazsa mirasın devredileceği kimse olmayacaktır. Bu da senet borcunun tahsilinin bu noktada mümkün olmadığı anlamına gelir. Bu tip kişilere borç verilirken bankalar ya da diğer finans kurumları genellikle hayat sigortası talep eder. Böylece kişi öldükten sonra geriye kalan borç, sigorta tarafından karşılanır.