Senetle Para

Senetle Para Veren Galericiler

Bankalardan kredi çekemeyen kişiler, farklı arayışlar içine girmektedir. Bu aşamada senetle borç para veren yerlere olan ilginin epey fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan birisi de araç satışı yapan galerilerdir. Senetle para veren galericiler var mı? Şartları nelerdir? Ne kadara kadar bu şekilde para veriliyor? Bütün bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Senetle Para Veren Yerler

Senetle para vermek için BDDK’dan izin alınması gerekiyor. Yani isteyen her işletme, senetle borç veremez. BDDK ise bu noktada sadece faktöring şirketlerine yetki vermiş durumdadır. Bunların haricinde, yetkisi olmadığı halde senetle para veren ve üstelik buna belli bir oranda faiz ekleyen yerler, tefeci olarak kabul edilmektedir. Tefecilik ise TCK (Türk Ceza Kanunu) kapsamında suç olarak kabul edilmektedir.

Senetle Borç Veren Galericiler

Senetle borç verme konusunda yukarıda gerekli olan prosedür, genel olarak anlatılmıştır. Fakat bunun haricinde işletmelerin senetle satış yapma yetkisinin olduğunun bilinmesi gerekiyor. Yani bir galerici senetle araba satışı yapabilir, elektronik mağazası benzer şekilde senetle telefon satabilir. Bu iki durumun birbirine karıştırılmaması gerekiyor.

Araçların fiyatlarının yüksek olmasından dolayı düşük ve orta gelirli bir kişinin bunları peşin olarak alması çok zordur. Bu durum, ikinci el satışlarının bir bölümü için de geçerlidir. Bundan dolayı galericiler, satışlarını arttırmak için vadeli ya da taksitli satış için farklı yöntemler uygulamaktadır. Senet de bunlardan birisidir.

Alınmak istenen aracın fiyatının üzerine vade farkı eklenir ve daha sonra eşit taksitler halinde senetler düzenlenir. Galericilerin yasal olarak yapabilecekleri senet kullanımı bu şekildedir. Fakat bazı galeriler senetle para da vermektedir. Bu yasal olmadığı için el altından yapılmakta ve tanıdık vasıtasıyla gelenlere para verilmektedir. Bunun dışındaki kişilerin, ilgili galerinin senetle para verdiğini anlaması söz konusu dahi değildir.

Benzer Yazımız  Banka Dışı Finansman Desteği

Galerilerden para talep eden kişiler genellikle bankalardan kredi çekemeyenler ve acil ihtiyacı olan kişilerdir. Bundan dolayı galericiler, söz konusu durumu fırsata çevirmekte ve insanlara çok yüksek orandan faiz uygulamaktadır. Bu durum ise insanların mali olarak batmasından başka bir işe yaramaz. Dolayısıyla böyle bir işlemden uzak durulması gerekiyor.

Senetle Galeriden Para Almak Yasal Mı?

Galericilerin senetle para vermesi, yetkilerinin olmamasından dolayı yasal olarak kabul edilmez. Söz konusu işlem tefeciliktir. Buradan para alanlar ise devlet tarafından korunmakta ve yaptıkları suç olarak kabul edilmemektedir. Bunun nedeni olarak ise tefecilik yapılanların rahat bir şekilde şikayet edilebilmesi içindir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün