• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  343763,356
  % -2,53
 • BIST 100
  %

Tefecilerden Alınan Paralar ve Yasal Sorumlulukları

Tefecilerden Alınan Paralar ve Yasal Sorumlulukları

Bankalardan kredi kullanamayan ve acil nakit ihtiyacı bulunan kişiler, farklı seçeneklere yönelir. Söz konusu seçeneklerden birisi de tefecilerdir. Tefecilerden alınan paralar ve yasal sorumlulukları hakkında merak ettiğiniz bütün detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Tefecilik Suç Mudur?

Tefeciler, bankaların yaptığı gibi insanlara faizle kredi ya da borç veren kişilerdir. Genel tanımı bu şekilde olan tefecilik, yasal çerçevede gösterilen faaliyetlerden birisi değildir. Çünkü faizle kimlerin borç vereceği BDDK tarafından belirlenmiştir ve bunlar arasında tefeciler bulunmamaktadır. Bütün bunlar birlikte değerlendirildiğinde, tefeciliğin suç olduğunu net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

BDDK tarafından faizli borç verecek olan kurumların tanımlaması detaylı olarak yapılmıştır. Bunlar faktöring şirketleridir. Bunların haricinde faizle borç verilmesi kesinlikle yasaktır. Bu yasağın temel nedeni olarak, insanların mağduriyet yaşamaması gösterilebilir.

Tefecilerden borç alan kişilerin genel durumları incelendiğinde, bunların maddi olarak artık dipte olan kişiler olduğu görülecektir. Kredi notları yerlerde olan bu kişiler, bankalardan kredi alamadıkları için tefecilere yönelirler. Tefecilerden bu kişilerin içine bulunduğu durumları kullanır ve çok yüksek oranlardan faiz ister. Nihayetinde insanlar borçlarını ödeyemez ve bu durum sonucunda evlerini ya da değerli gayrimenkullerini kaybetmek zorunda kalırlar. Bu tür mağduriyetlerin oluşmaması için tefecilik yasaklanmıştır.

Kanun koyucu, tefecilik yapanların tespit edilmesi halinde 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılacağını belirtmiştir. Ayrıca 5000 güne kadar da adli para cezası istemiyle dava açılması da söz konusudur.

Tefeciden Para Almak Suç Mu?

Tefeciliğin suç olduğu yukarıda detaylı olarak anlatılmıştır. Bu noktadan sonra insanlar, tefeciden para almak suç mu sorusunu sormaktadır. Bu noktada devlet, zaten mağdur durumda olan insanları koruma adına, tefecilerden borç alan kişilerin cezalandırılamayacağı şekilde yasal düzenlemeyi yapmıştır.

Benzer Yazımız  Senetle Para Veren Galericiler

Tefecilerden borç almanın suç olmamasının bir başka nedeni daha vardır. Tefeciler tarafından sıkıştırılan insanların, bu sayede tefecileri şikayet etmesi daha kolay olmaktadır. Bu durum ise çok büyük mağduriyetlerin önüne geçmektedir. TCK içerisinde yer alan düzenlemelerin, insanları bu açıdan da koruduğu net bir şekilde ortadır.

Çek ve Senet Tefeciliği

Çek ve senetlerin vadesinden önce bozdurulması/kırdırılması yasal olarak sadece faktöring şirketleri tarafından yapılabilir. Fakat bunun dışında bazı kuyumcular ve kişiler de benzer şekilde hizmet vermektedir. Bu işlem için belli oranda bir komisyon/faiz alınması, tefecilik kapsamına girmekte ve bu kişilerin tefecilik suçu işlediği kabul edilmektedir.

POS Tefeciliği

Kredi kartları borçları, bazen en büyük sorunumuz haline gelmektedir. Geçmiş yıllarda kuyumcular ve bazı işletmeler, söz konusu borçları belli bir faiz karşılığında kapatıyor ve borcu kendileri tahsil ediyordu. Bu işlem cep telefonu ya da altın satışı yapılmış gibi gösterilerek yapılıyordu. Fakat bankalar tarafından alınan tedbirler neticesinde POS tefeciliği bitme noktasına geldi. Halen bunu yapan yerler vardır ve bunlar da tefecilik suçu işlemektedir.