• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  343763,284
  % -2,53
 • BIST 100
  %

Tefecilere Borcu Olanlar Şikayet Edebilir Mi?

Tefecilere Borcu Olanlar Şikayet Edebilir Mi?

Eskiden nakit ihtiyacı olan insanlar, akrabalarına ya da dostlarına giderdi. Günümüzde ise bu noktada bankaların verdiği hizmet, insanlar tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Fakat bankalar, insanların taleplerine her zaman olumlu yanıt vermez. Bu aşamadan sonra bazı insanlar, tefecilerin kapısını çalmakta ve çok yüksek faizlerle borç almaktadır. İnsanlar bu konuyla ilgili olarak tefecilere borcu olanlar şikayet edilebilir mi sorusunun cevabını merak etmektedir. Söz konusu sorunun cevabı, yazımızın devamında yer almaktadır.

Tefecilik Yasal Mı?

Bankalardan kullanılan kredilerin zamanında ödenmemesi durumunda, yasal takip başlar ve bu nedenden dolayı insanlar kara listeye alınır. Bu tür kişilere 5 yıl boyunca hiçbir banka kredi vermez. Dolayısıyla da insanlar, acil nakit ihtiyaçları için farklı alternatiflere yönelmek durumunda kalır. Tefeciler de bunlardan birisidir.

Tefecilik, yasal olarak yapılan bir iş değildir ve kanunen yapılması yasaktır. Bundan dolayı da tefeciler genellikle kuyumcu ya da farklı bir şirket adı altında bu işi yapar. Tefecilerin parayı genellikle senet imzalatarak verir. Bu ise nispeten yasal bir işlem olduğu için tefecilerin şikayet edilmesi için söz konusu işi yaptıklarının kanıtlanması gerekiyor.

Tefecilik yapan insanların tekin kişiler olmadığı ve genellikle silahlı mafya tarzında kişiler olduğu söylenir. Bundan dolayı insanların olabildiğince bunlardan para almaması gerekiyor. Aksi durumda ortaya tahmin edilenden çok daha büyük sorunlar çıkabilir.

Tefecilere Borcu Olanlar Şikayet Edebilir Mi? Nereye Şikayet Edilir?

Bir diğer şikayet konusu ise tefecilerden borç alan ve ödeyemeyen kişilerle ilgilidir. Bu kişiler, borçlarını ödeyemediği için tefecilerden genellikle kaçar ve şikayet edilme korkusu yaşar. Bu noktada bilinmesi gereken, borcun nasıl alındığı ile ilgilidir. Eğer ortada yazılı bir senet ya da benzer bir belge yoksa tefecilerin şikayet etmesi söz konusu olmaz. Çünkü resmi bir işlem olmadığı için şikayete konu bir işlem de yok demektir. Fakat senet türünden resmi bir belge varsa tefeciler bunu farklı kanallar ile tahsil eder. Tahsil edemediklerinde ise icra üzerinden şikayette bulunabilirler.

Benzer Yazımız  Senetle Para Veren Tefeciler ve Riskleri