• ALTIN (TL/GR)
  974,31
  % 0,49
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.590,00
  % 0,19
 • REŞAT ALTINI
  6.379,47
  % 0,73
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  323105,384
  % -0,79
 • BIST 100
  %

Ücretsiz Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Ücretsiz Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bankalardan yapılan işlemlerde sık sık gündeme gelen kredi notu (findeks), taleplerin değerlendirilmesinde dikkate alınmaktadır. Bundan dolayı kişilerin kredi ya da kart taleplerinin olumlu sonuçlanabilmesi için notlarının belli bir seviyenin üzerinde olması gerekiyor. İnsanlar bundan dolayı notlarını öğrenmek istemektedir. Bu yazımızda ücretsiz kredi notu nasıl öğrenilir sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi Notu Nedir?

Finansal işlemlerin daha sağlıklı yapılması ve hem bankaların hem de bireylerin korunması için yakın zamanda yeni bir sisteme geçiş yapıldı. Daha önce isteyen hemen herkes kredi kullanma noktasında ciddi bir kolaylık yaşıyordu. Bu durum kişilerin borç batağına saplanmasına, bankaların ise alacaklarını tahsil edememesine neden oldu. Tüm bu olumsuzlukların giderilmesi için KKB kuruldu ve insanların geçmiş 5 yılda yaptıkları bankacılık işlemlerine göre bir puan oluşturuldu. Söz konusu puana kredi notu denilmektedir.

Findeks oluşturulurken geçmişte yapılan farklı işlemler, farklı oranlarda dikkate alınmaktadır. Bu işlemlerin oranları genel olarak şu şekildedir:

 • Kredili ürünlerin ödeme zamanları ve buna ilişkin alışkanlıklar: %35
 • Kişilerin mevcut banka borçları ve hesap bakiyeleri: %35
 • İlk defa kredili ürün kullanılması: %11
 • Kredili ürün kullanım yoğunluğu: %10
 • Diğer unsurlar: %9

Yukarıda yer alan oranlar dikkate alınarak herkese bir puan verilmektedir. Verilen puan 1-1900 arasında olmaktadır. Son 5 yıl içinde hiçbir işlem yapmayan kişilerin puanları ise 0 (sıfır) olarak belirlenmiştir.

Kredi Notu Nasıl Kullanılır?

Belirlenen puanın bankalar için bir anlamı vardır. Söz konusu anlam, puanın olduğu sınıfa göre değişmektedir. Bankalar için 1500 puan üzeri iyi ve çok iyi iken, 1499 puan ve altı ise riskli olarak kabul edilir.

Benzer Yazımız  Garanti BBVA ATM'den Kartsız Para Çekme / Yatırma

Bankalardan kart ya da kredi talep eden kişilerin puanları 1500 ve üzerindeyse genellikle bankalar başvuruları onaylar. 1100 puan ve altı ise direkt reddedilir. 1100-1500 aralığındaki puanlar ise farklı kriterlere göre değerlendirilir.

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi notunun öneminin çok fazla olmasından dolayı insanlar, bankacılık işlemlerinden önce mutlaka notlarını öğrenmek isterler. Bunun için kullanacakları çok farklı seçenekler vardır. Söz konusu seçeneklerin kullanılması için ise insanların belli bir miktarda ödeme yapma gerekiyor.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hizmete açılan findeks sitesi üzerinden sorgulama yapılabilir. Bunun için siteye giriş yaptıktan sonra ilgili adımların izlenmesi yeterli olacaktır. Fakat insanların bu şekilde sorgulama yapabilmesi için 5,50 TL + KDV yani toplamda 6,49 TL ödeme yapması gerekiyor. Buradan ücretsiz kredi notu öğrenme mümkün değildir.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

İnsanların bu alandaki taleplerinin çok fazla olması, hizmet veren servislerin sayısının hızla artmasına neden olmaktadır. Fakat söz konusu servislerin tamamının doğru sonuç verdiğini söylemek mümkün değildir.

Bazı internet siteleri ve mobil uygulamalar, ücretsiz kredi notu öğrenme servisi olduklarını iddia etmektedir. Fakat böyle bir durum söz konusu dahi değildir. Çünkü bankalar arasında kurulan kurum tarafından oluşturulan sistemden sorgulama yapabilmek için mutlaka ödeme yapılması gerekiyor. Söz konusu site ya da mobil uygulamalar ise insanlara bir not gösteriyor, fakat bunun gerçek not ile ilgisi yoktur. Bundan dolayı bahsedilen servislere güvenilmemesi gerekiyor.

Peki, ücretsiz kredi notu öğrenme diye bir şey yok mu? Elbette var, fakat bunun tek yolu kredi kullanmaktır. Evet, bankalardaki müşteri temsilcisine giderek kredi kullanmak istediğinizi söylediğinizde, siz sormadan size kredi notunuzu sistemden kontrol ederek söyleyecektir. Bunun için ise herhangi bir ücret talep etmeyecektir. Fakat bankaya kredi notu öğrenme için giderseniz, bunu ücretsiz bir şekilde yapmayacaklarını bilmeniz gerekiyor. Genellikle 7-10 TL arasında ücret talep edilir.

Benzer Yazımız  E-Devletten KOSGEB Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bankaya gitmeden, ücretli bir şekilde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun için bankaların internet ve telefon şubelerini kullanabilirsiniz. Buralarda sorgulama yapmak ücretli olduğu için hesabınızda para olması gerekiyor. Bunun haricinde ise TCKN ile GSM şirketleri üzerinden SMS ile sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için:

 • TCKN boşluk DOĞUM YILI yazın.
 • SMS olarak 1122’ye gönderin. (Örnek SMS: 12345678911 1992)
 • GSM operatörleri bu sorgulama için müşterilerinden 9 TL talep etmektedir.

Bunun haricinde yukarıda da belirtildiği gibi BKM üzerinden sorgulama yapılabilir. BKM üyeliği tamamen ücretsiz olup, ilk sorgulama için 1 TL talep edilmektedir. Diğer sorgulamalar için ise 5,50 TL + KDV talep edilmektedir.