• ALTIN (TL/GR)
  969,38
  % -2,27
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  1.580,00
  % -3,81
 • REŞAT ALTINI
  6.340,47
  % -3,26
 • %
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  342974,186
  % -2,38
 • BIST 100
  %

Ziraat Bankası’ndan kredi kararı! Herkesi ilgilendiriyor

Ziraat Bankası’ndan kredi kararı! Herkesi ilgilendiriyor

Ziraat Bankası herkesi ilgilendiren çok değerli bir karar açıkladı. Ziraat Bankası geçen yıl sağladığı 597 milyon Euro ve 415 milyon dolar olarak iki kesimden oluşan 1 yıl vadeli 1.1 milyar dolar büyüklüğünde sendikasyon kredisini ‘yüzde 125 çevirme oranı’ ile yeniledi.

Tarım Kredi iştiraki Gübretaş’a ilişkin Bilecik Söğüt maden alanında geçtiğimiz aylarda 3.5 milyon ons (109 ton) altın varlığı tespit edilmişti. Bugünkü piyasa kıymeti 50 milyar lirayı bulan rezerv, son yıllarda Türkiye’de keşfedilen en büyük altın rezervi olarak da kayıtlara geçmişti. Altının ülke iktisadına yerli imkanlarla kazandırılması için çalışmalar son süratle devam ediyor. Gübretaş ile Ziraat Bankası, bu kapsamda dün kıymetli bir işbirliğine ve kredi mukavelesine imza attı.

İMZALAR ATILDI

İmza merasimi, Tarım Kredi Genel Müdürü ve Gübretaş Maden Yatırımları AŞ İdare Şurası Lideri Fahrettin Poyraz ile Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar’ın iştirakiyle Tarım Kredi binasında gerçekleştirildi. Poyraz, merasimde yaptığı konuşmada Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’nin Türk tarımının en değerli aktörleri ortasında yer aldığını belirtti ve iki kuruluşun da tarımın finansmanı noktasında faal rol aldığına dikkati çekti.

YÜZDE 15‘INI ÜRETECEK

Kelam konusu altın madeninde 450 milyon dolarlık yatırım öngördükleri bilgisini veren Poyraz, “Akbaştepe ve Korudanlık olarak iki başka cevher alanındaki çalışma alanlarında, inşallah süratli bir formda süreçleri tamamlayıp üretime geçtikten sonra, yıllık yaklaşık 6-7 ton civarında altın üretmeyi planlıyoruz. Şu anki sayılarla konuştuğumuzda, Türkiye’de üretilen yıllık toplam altın ölçüsünün yüzde 15’i civarında bir üretim ölçüsünden bahsediyoruz” dedi.

PROJENİN TAMAMINCA OLACAK

Alpaslan Çakar da Ziraat Bankası’nın, üretime, yatırıma, istihdama ve ihracata katkı sağlayacak bütün projelerde yer almak istediğini bildirdi. Altın ithalatının Türkiye’de vakit zaman önemli manada yükseldiğine ve cari istikrara negatif yansıdığına dikkati çeken Çakar, bu projenin cari istikrara ve istihdama da olumlu katkı sağlayacağını lisana getirdi. Çakar, “Bu proje altının çıkarılmasına ve işlenmesine yönelik bir proje. Biz, projenin tamamında yer almak üzere planlamalarımızı yaptık” diye konuştu.

Benzer Yazımız  Ziraat Bankası ATM'den Kartsız Para Çekme / Yatırma

1.33 MİLYAR DOLARLIK KAYNAK

Ziraat Bankası geçen yıl sağladığı 597 milyon Euro ve 415 milyon dolar olarak iki modülden oluşan 1 yıl vadeli 1.1 milyar dolar büyüklüğünde sendikasyon kredisini ‘yüzde 125 çevirme oranı’ ile yeniledi. Bu yıl, 873 milyon Euro ve 293 milyon dolar olmak üzere toplamda 1.33 milyar dolar büyüklüğünde sağlanan 367 gün vadeli kredinin koordinatörlüğünü, Abu Dhabi Commercial Bank PJSC, Emirates NBD Capital Limited Bank ve The Commercial Bank gerçekleştirdi.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, “Pandemi nedeniyle fevkalâde finansal tedbirlerin alındığı bu periyotta, toplamda 45 milletlerarası bankanın iştiraki ile sağlanan kredi, Türk bankacılık sistemine ve Ziraat Bankası’na global piyasalarda duyulan itimadın bir göstergesidir. Türkiye iktisadının sürdürülebilir büyüme stratejik maksadı ile uyumlu olarak, son devirde sağlanan kelam konusu kredilere, sendikasyon kredisi kapsamında 1.33 milyar dolarlık değerli bir kaynak daha ek ettik” dedi.